Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yerine Yeni Diş Ne Zaman Yapılır?

Çekilen Dişin Yerine Yeni Diş Ne Zaman Yapılır

Çekilen diş yerine implant tedavisi ne zaman uygulanır? Çekilen diş yerine yeni diş ne zaman yapılır? İmplant diş nasıl uygulanır? İmplant diş tedavisi ne kadar sürer? Diş çekimi sonrasında ne yapılması gerekmektedir? Boş diş yerine ne yapılır? Diş çekimi sonrasında yapılacak olan tedaviler hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Çekilen Diş Yerine İmplant Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Diş çekimi sonrasında implant tedavisi yaptıracak olan hastaların uzun bir süre beklemesine gerek yoktur. Hasta için uygun koşulların sağlanmasının ardından implant tedavisine başlanabilir. Diş çekimi sonrasında implant tedavisinin aşamaları kısaca şu şekildedir:

  • Diş çekimi sonrasında çekilen diş yerinde herhangi bir kanama, iltihap ve ödem gibi olumsuz durumlar yok ise hiç beklemeden implant tedavisine başlanabilir. Bunun yanı sıra yukarıda belirttiğimiz problemler mevcut ise bu durumun geçmesini ve çekilen diş yerinin iyileşmesi beklenmelidir.
  • Diş çekimi sonrasında oluşan problemler iyileştikten sonra o bölgenin implant için uygun bir hale gelebilmesi için 2 veya 3 ay beklenmesi yeterlidir.
  • Bu süre geçtikten sonra yapılacak olan kontrollerin ardından implant tedavisine başlanabilir.
  • Diş çekimi yapılmış olan bir diş yatağına uygulanacak olan implant tedavisi için kemik yapısının implant tedavisine uygun olup olmadığına bakılması gerekmektedir.

Çekilen Diş Yerine Uygulanacak İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi aşamalar halinde hastaya uygulanan bir tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinin aşamaları kısaca şu şekildedir:

  • Diş çekimi sonrasında çekilen diş yerinde herhangi bir kanama veya iltihaplanma gibi bir durum olursa hastanın yaklaşık 3 ay kadar beklemesi gerekmektedir.
  • İmplant tedavisinin uygulanmasının doğal bir diş görünümünü kazanabilmesi için yaklaşık olarak 8 ile 12 hafta beklenmesi gerekmektedir.
  • Kemik kısmının olgunlaşıp iyileşmesi beklendikten sonra implantlar üzerine diş takılır. Bu tedaviye protez uygulaması adı verilir.
  • İmplant tedavisi aşamaları ile birlikte toplamda 4 ay kadar sürmektedir.
  • İmplant tedavisi cerrahi mühalale olduğu için uygulamalarda dikiş gerekebilir. Bu durumda hastanın dikiş yerlerinin iyileşmesi beklenir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir