Diş Tedavisi

Diş Çekimi Sonrası İltihap Olursa Ne Yapılmalı?

Diş Çekimi Sonrası İltihap Olursa Ne Yapılmalı

Diş çekimi sonrasında nadiren karşılaşabileceğiniz durumlardan bir tanesi de iltihaplanmadır. Diş çekimi sonrasında oluşan bu iltihaplanma alveolit olarak adlandırılmaktadır. Diş çekimi sonrasında geriye kalan boş yuva kan pıhtısı ile dolmaktadır.

Diş çekimi sonrasında pıhtı oluşmadığı zaman kemik açıkta kalır ve iyileşme süreci uzar. Bu durumda hasta daha yoğun bir şekilde ağrı hissedebilir. Ağrı diğer bölgelere de yayılabilir. Bu problemin ana nedeni ise kademeli olarak azalmayan akut ağırıdır. Bu tarz ağrılar haftalarca kalıcı olabilmektedir. Daha şiddetli olan vakalarda diş çekimi sonrasında alveolit, konuşma ve yemek yeme gibi zorluklara neden olmaktadır. Diş çekimi sonrasında oluşan enfeksiyon büyük bir psikofiziksel rahatsızlığa neden olmaktadır.

Dikkate alınması gereken konulardan bir diğeri ise lenf düğümlerinin şişmesi ve ciltte meydana gelen aşırı hassasiyet durumudur. Bunun yanı sıra enfeksiyon sonrasında meydana gelen ağız kokusudur. Diş hekimi diş çekimi sonrasında oluşan bu durumu ağzı doğrudan görerek teşhis edebilmektedir. Enfeksiyon meydana gelen bölgede hasta kesinlikle bir ağrı veya acı hisse duyabilmektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyon olan bölgenin diş etinde kızarıklık oluşmaktadır.

Enfeksiyon olan kısmın diş etinde kızarıklık oluşmasının yanı sıra şişlikte meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon salgısı görülebilir ve bu durumda ağız içerisinde kötü bir kokuya neden olabilmektedir.

Diş çekimi sonrasında oluşan enfeksiyon için diş hekimi hastanın ağzına doğrudan müdahale edebilmektedir. Bu durumda gerekirse diş hekimi hastaya lokal anestezi uygulayarak hastanın ağrı yaşamasını önleyebilmektedir. Diş hekimi daha sonra ağrı kesici ve analjezik bir ilaç uygulayarak tedaviye devam edecektir. Ani bir ağrı hissetmenize rağmen tedavi sonrasında iyileşmeyi hemen fark edebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir