Diş Tedavisi

Diş Kökü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diş Kökü Ameliyatı Nasıl Yapılır

Diş kökü ameliyatı veya bir diğer adıyla apikal rezeksiyon ameliyatı, lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur. Ameliyat öncesinde hastanın diş röntgeni istenir ve hastadaki enfeksiyon durumu gözlemlenir. Enfeksiyonun yayılımı tespit edilerek ameliyat işlemlerine başlanır.

Diş hekimi ameliyat sırasında hastanın diş kökünde meydana gelen ve çevresinde meydana gelen enfekte olan dokuyu çıkarır. Daha sonra kapsamlı bir şekilde dezenfeksiyon yapılır ve diş kapatılır. Bu işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Anestezi altında olacağınız için herhangi bir ağrı veya acı hissetmezsiniz. İşlem sonrasında uyuşuk olan bölgedeki anestezi azaldıkça ağrı veya şişlik olabilmektedir. Hatta bunun yanı sıra bazı durumlarda o bölgede morluk olabilmektedir. Bu nedenle diş hekiminiz oluşabilecek bir ağrıyı önlemek için size ağrı kesiciler tavsiye edebilir.

Apikal rezeksiyon işlemi yaklaşık olarak 30 veya 90 dakika aralığında sürmektedir. Bu durum hastaların enfekte olmuş bölgesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Cerrahi bir operasyonun ardından dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Ameliyattan sonra kesinlikle 10 veya 12 saat boyunca buz uygulamanız gerekmektedir. Bu süre boyunca ise kesinlikle dinlenmeniz gerekmektedir. İşlem yapılan bölgede şişlik veya morluk olması normaldir. İşlem sonrasında meydana gelen şişlik büyüyebilir. Bu durum diş kökü tedavisinde oldukça normal bir olay olarak kabul edilmektedir.

Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini hızlandırabilmek için o bölgeyi fırçalamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Aynı zamanda sert gıda tüketiminden veya sigara içmekten bir süre kaçınmalısınız. İşlem yapılmış olan bölgeyi kontrol etmek amacıyla dudağınızı yukarıya doğru kesinlikle kaldırmayınız. Ağzınızı mümkün olduğunda daha ağır hareket ettirerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ameliyat sonrasında oluşacak ağrılar için diş hekiminiz ağrı kesici ilaçlar yazacaktır. Bu ilaçların haricinde herhangi bir ilaç kesinlikle kullanmayınız. İşlem sonrasından yaklaşık 2 veya 7 gün sonra dikişler alınmaktadır. Tam iyileşme süreci ise 14 günü bulabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir