Diş Tedavisi

Diş Çekildikten Sonra Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılır?

Diş Çekildikten Sonra Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılır

Diş çekimi yapıldıktan sonra hızlı bir iyileşme olması için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Diş çekiminden sonra hızlı bir şekilde iyileşme olması için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Doktor Tavsiyelerine Uyun: Diş çekimi uygulamasının ardından, diş doktorunuzun söylediği talimatlara düzgün bir şekilde uyum sağlamalısınız. İlaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanmalı ve meydana gelme ihtimali olan komplikasyonlara engel olmak için hekiminizin tavsiye ettiği şekilde hareket edin.

Kanama Kontrolü Yapın: Diş çekimi ardından hafif seviyede bir kanama normal bir durumdur. Pamuklu bir gazlı bezi ısırarak ya da hafif bir baskı uygulayarak kanamayı kontrol altına alın. Kanama çok fazla ise ya da uzun müddet devam ederse anında hekiminize danışın.

Soğuk Uygulayın: Diş çekimi ardından şişlik ve ağrıyı düşürmek için buz torbasını bir bez ile cilde direk temas etmeyecek biçimde uygulayın. Bu uygulama ilk 24 saat süresince 20 dakika molalar ile yapılabilir.

Ağrıyı Kontrol Edin: Diş çekimi ardından ağrı olması normal bir durumdur. Hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesicileri düzenli bir biçimde kullanın. İlaçların talimatlara uyarak alınması mühimdir.

Yumuşak Gıdalar Tüketin: İlk birkaç gün süresince sert, sıcak ya da baharatlı gıdalardan uzak durun. Yumuşak, soğuk ya da ılımlı ısıda gıdalar tüketmek diş çekimi ardından rahatlık verir.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun: Sigara kullanmak ve alkol içmek diş çekimi ardından iyileşme üzerinde olumsuz etki oluşturabilir. Bu maddelerin kullanımını diş çekimi ardından bir müddet bırakmak gerekir.

Ağız Bakımına Dikkat Edin: Diş çekimi alanını temiz tutun, fakat iyileşme aşamasında çok fazla ağız gargarası ya da sert diş fırçası kullanımına başvurmayın. Hekiminizin tavsiye ettiği biçimde ağız bakımını yerine getirin.

Dinlenin: İyileşme aşaması için dinlenmek mühimdir. Fiziksel aktiviteleri kısıtlayın ve uzanarak dinlenin.

Doktora Kontrol Randevularına Katılın: Hekiminizin belirlediği tarihlerde randevuları aksatmayın. Bu kontroller sayesinde doktorunuz iyileşme durumunuzu takip edebilir.

Komplikasyonları Takip Edin: Diş çekimi ardından herhangi bir komplikasyonun farkına varırsanız anında hekiminize başvurun.

Diş çekimi ardından iyileşme aşaması kişiden kişiye bağlı olarak değişebilir, bu sebeple hekiminizin tavsiyelerine uymak mühimdir. Ayriyeten, diş çekiminden evvel ve sonra diş doktorunuz ile iletişimde olmak iyileşme süreci üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir