Diş Tedavisi

Diş Aralarının Açılması Neden Olur?

Diş Aralarının Açılması Neden Olur

Diş aralarının açılmasının pek çok nedeni vardır. Özellikle ön dişlerde meydana gelen açılma durumları kişileri estetik açıdan rahatsız etmektedir.

Diş aralarının açılmasının en yaygın nedenlerinden bir tanesi de diş boyutlarının çene boyutuna göre daha küçük olmasıdır. Ön dişlerde meydana gelen açıklıklar ön dişlerde oluşan eksiklik ile alakalı bir durum olabilir. Ön dişlerdeki eksiklik nedeni ile diş aralarında açılmalar meydana gelebilir. Ön kesici dişlerinizin yanında bulunan yan kesici dişlerin boyutları normalden daha küçük ise diş arasında boşluk oluşma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ön dişlerin üstünde ve arasında bulunan diş eti olması gerekenden daha geniş olursa yine diş aralarında boşluk oluşma gibi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş aralarında boşluk oluşma durumuna diş hekimliğinde diestema adı verilmektedir. Diesteması fazla olan kişilerde konuşma bozuklukları meydana gelebilmektedir. Dişler arasında meydana gelen boşluklarda dilin dişler arasına girerek zarar görme gibi problemleri de yaşayabilirsiniz.

Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Dilinizin diş aralarında oluşan boşluğa sürekli olarak girmesi veya sıkışması dişlerinizin daha da açılmasına neden olabilir. Diş aralarını kapatmak için diş hekimlerinin uyguladığı pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden en yaygın olanı ise kompozit uygulamalardır. Ön dişlerde meydana gelen açılmalarda kompozit bonding, kron uygulama veya porselen lamina veneer uygulamaları uygulanmaktadır.

Diş Aralarında Meydana Gelen Açılmalar Tedavi Edilmeli Midir?

Diş aralarında meydana gelen açılmalar kesinlikle tedavi edilmelidir. Diş aralarında oluşan açılmalar hem estetik açıdan hem de sağlık açıdan kişileri olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun yanı sıra sadece estetik açıdan düşünenler için bu durum kişinin isteğine bağlı olarak değişmektedir.

Diş aralarında oluşan açılmalar zaman içerisinde daha da çok açılarak estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olabilir. Bunun yanı sıra konuşma bozuklukları meydana gelebilir. Bu nedenle diş aralarınızda meydana gelen açılmalar sağlım açısından sizi etkilemeden diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir