Diş Tedavisi

Aralıklı Dişler İçin Ne Yapılmalı?

Aralıklı Dişler İçin Ne Yapılmalı?

İnsanların gülümsemesini olumsuz anlamda etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan bir tanesi de ayrık dişlerdir. Ayrık dişler kişilere özgüven konusunda eksiklik yaşatmaktadır.

Ayrık dişlere neden olan sebepler nelerdir? Ayrık dişlerin tedavisi nasıl yapılır? Ayrık diş hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı bu blog konumuzda sizler için cevaplandırıyoruz.

Ayrık diş, iki diş arasında istenmeyen bir boşluğun olması anlamına gelmektedir. Ayrık dişlerin çoğu doğuştan gelen bir sorundur. Bunun yanı sıra sonradan da oluşabilecek bir durum da neden olabilir. Ağız içerisindeki dişlerde meydana gelen bu boşluklar herhangi iki diş arasında oluşabilir. Ancak ön dişlerde meydana gelen bu boşluklar daha çok göze çarpmaktadır. Ayrık diş problemi çocuklarda veya yetişkinlerde görülen bir problemdir. Çocuklarda genellikle süt dişler döküldükten sonra kalıcı dişlerin çıkması ile bu durum meydana gelebilir.

Ayrık Dişlerin Meydana Gelmesine Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Ayrık dişlere birden fazla faktör neden olmaktadır. Kişilerde meydana gelen ayrık dişler dişlerin ve çene kemiğinin ebatları ile alakalı bir durumdur. Bunun yanı sıra genetik problemlerde neden olabilir. Ayrıca diastema adı verilen ayrık diş sendromu olarak bilinen bu durum ön iki diş arasında meydana gelen ve diş eti hattı arasında oluşan diş eti büyümesi ile oluşabilir.

Bazı kötü alışkanlıklar ayrık dişlerin oluşumuna neden olabilir. Özellikle başparmağını sürekli olarak emen çocuklarda bu durum meydana gelebilir.

Diş etlerinde meydana gelen hastalıklar dişler arasında boşluk oluşumuna neden olabilir. Özellikle diş etinde meydana gelen diş eti enfeksiyonu ayrık dişlere neden olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir