Diş Tedavisi

Ayrık Dişler Telle Kaç Ayda Düzelir?

Ayrık Dişler Telle Kaç Ayda Düzelir

Ortodonti tedavisi diğer diş tedavileri gibi kısa sürede yanıt alacağınız bir tedavi yöntemi değildir. Diş teli tedavisinde oldukça sabırlı olmanız ve doktorunuzun dediklerini harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir.

Dişlerinizin kalıcı olarak düzeltilebilmesi ve istediğiniz estetik görünüme kavuşabilmeniz için bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.

Diş telinden iyi bir sonuç alabilmek için minimum 1 yıl kadar beklemeniz gerekebilir. Diş teli hastaların ağzında yaklaşık olarak en az 8 ay kalması gerekmektedir. Diş hekimlerinin vermiş oldukları bilgilere göre hastaların diş telini takma süreleri 18 aydan başlayarak 24 aya kadar uzayabilmektedir.

Ayrık Dişler İçin Diş Teli Tedavisi Nasıl Olur?

Ayrık dişler söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen tedavi yöntemlerinden bir tanesi de diş teli tedavisidir.

Diş teli tedavisi metal veya şeffaf diş telleri ile yapılabilmektedir. Bu durum tamamen hastanın istediğine bağlı olarak değişmektedir. Kullanılan aparatlar sayesinde zaman içerisinde ayrık olan dişler birbirine yaklaştırılarak istenilen estetik görünüm elde edilir. Diş telinin uyguladığı baskı sayesinde birkaç ay sonra dişlerinizdeki gelişimi gözleriniz ile fark edebilirsiniz. Ayrık dişlerde kullanılan diş teli tedavilerinde diş hekimlerinin son dönemlerde uyguladığı görünmez diş telleri hastaların en çok tercih ettiği tedavi yöntemidir.

Bazı durumlarda hangi diş telinin kullanılacağına uzman olan diş hekimleri karar vermektedir.

Diş teli tedavisi gören hastaların kontrollerini ihmal etmemeleri ve kontrol günlerini kaçırmamaları gerekmektedir. Diş teli tedavisinde diş hekiminizin size söyleyeceği bütün her şeyi harfiyen yerine getirmeniz kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir