Diş Tedavisi

Diş Ağrısı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Diş Ağrısı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilmesi için vitamin ve mineraller oldukça önemlidir. Vitamin ve mineraller vücut tarafından üretimi olmayan yapılardır. Özellikle birbirlerine ihtiyaç duymaları nedeni ile beraber ele alınmalarında yarar vardır. Vitaminler vücudun sağlıklı olabilmesi için son derece önemlidirler. Her vitamin grubunun ayrı bir vazifesi bulunmaktadır. Vitaminler kendi iki gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar suda çözünebilen vitaminler ve yağda çözünebilen vitaminlerdir. Suda çözünebilen vitaminler arasında C ve B grubu vitaminler yer almaktadır. Yağda çözünebilen vitaminler arasında ise A, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır.

C Vitamini

C vitamini sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini kuşburnu, taze kırmızı biber, maydanoz, yeşil sivri biber, kara lahana, kivi, portakal ve limon içerisinde bulunmaktadır. C vitamini diş eti sağlığı açısından oldukça önemlidir. C vitamini eksikliği yaşandığında ise diş etlerinde şişme ve kanama meydana gelmektedir.

B Grubu Vitaminler

  1. B1 Vitamini

B1 vitamininin bulunduğu besinler arasında ayçiçeği, fındık, buğday, bezelye, susam ve alabalık yer almaktadır. B1 vitaminin eksikliğinde ise tat almada bozukluk, dilde yanma ve ağız mukozasında hassasiyet görülmektedir.

  1. B2 Vitamini

Peynir, badem, et, balık, yumurta, bezelye ve pirinç gibi besinlerde B2 vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminin eksikliğinde dil yüzeyi pütürlü bir yapıya sahip olur. Dil yüzeyinde haritaya benzeyen bir görüntü meydana gelir. Bu durumda dilde hassasiyet oluşur ve yiyecek ya da içecekler ile temas ettiğinde ağrı ortaya çıkar. Aynı zamanda dudakların kenarlarında iltihaplanma görülebilir.

  1. B6 Vitamini

Antep fıstığı, tavuk ciğeri, dana ciğeri, dana eti, ay çekirdeği, fındık ve muzda bulunur. B6 vitamini eksik olduğunda dil ve ağızda yaralar, dudak kenarlarında çatlaklar meydana gelir.

  1. B12 Vitamini

B12 vitamini alabalık, fıstık, tavuk eti, maydanoz, karaciğer ve lahanada bulunmaktadır. B12 vitamininin eksikliğinde dilde yanma hissi ve dilin arka kısmına doğru kırmızı lezyonlar oluşur.

A Vitamini

A vitamini havuç, ıspanak, patates, karaciğer, kavun, kayısı ve süt ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır. A vitamini eksikliği yaşandığında diş gelişiminde yavaşlama görülür. Ayrıca tükürük salgısında azalma ile bağlantılı olarak ağız kuruluğu, ağız mukozasında yara ve oluşan yaralarda geç iyileşme gözlemlenmektedir. A vitamini fazla oranda alındığında ise diş etrafındaki kemiklerde erimeler meydana gelmektedir.

D Vitamini

Balık yağı, yumurta, mantar, patates, süt ve süt ürünlerinin içerisinde D vitamini mevcuttur. D vitamini eksikliği yaşandığında kemik ve diş yapısında bozulmalar ortaya çıkar.

Kalsiyum

Keçi boynuzu, badem, fındık, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Kemik ve diş oluşumu üzerinde etkiye sahiptir. Sağlıklı kullanılabilmesi adına C ve D vitaminlerine ihtiyaç duymaktadırlar.

Flor

Diş sağlığının korunması açısından öneme sahiptir. Çay, balık, karides, elma ve ıspanakta bulunur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir