Diş Tedavisi

Dentin Hassasiyeti Nedir?

Dentin Hassasiyeti Nedir

Dentin veya diş hassasiyeti nedir? Diş hassasiyetinin önüne nasıl geçilir? Diş hassasiyetinin nedeni nedir? Diş hassasiyeti durumunda neler yapılmalıdır? Diş hassasiyeti kendiliğinden geçer mi? Diş hassasiyeti belirtileri nelerdir? Diş hassasiyeti hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş veya dentin hassasiyeti, kök hassasiyeti için diş hekimleri tarafından kullanılan bir terimdir. Diş hassasiyeti sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi ile dişlerde aniden oluşan bir ağrıdır.

Bu tarz yiyecek ve içecekler tüketirken dişlerinizde ağrılar meydana geliyorsa eğer dişleriniz oldukça hassastır demektir.

Diş hassasiyeti günümüzde diş hekimlerinin ve hastaların sıkça karşılaştığı bir durumdur. Sıcak veya soğuk içeceklerin içilmesi veya yiyeceklerin yenildiği durumlarda kişilerin yaşamış oldukları bu ağrı kişilerde büyük korkulara yol açmaktadır.

Diş hassasiyeti, dişin gözenekli yapısı ortaya çıkınca oluşmaktadır. Diş etinin enamel kaybı ile birlikte dentin tübülleri açığa çıkar. Daha sonra sinirler sıcak veya soğuk yiyecekler ve içecekler ile uyarılınca diş hassasiyeti oluşur.

Diş Hassasiyeti Nedenleri Nelerdir?

Dişlerde meydana gelen hassasiyet nedenleri kısaca şunlardır;

  • Dişleri aşırı sert veya ağır darbeler ile fırçalamak,
  • Sert kılları olan diş fırçalarını kullanmak,
  • Kişilerde oluşan diş gıcırdatma alışkanlığı,
  • Diş temizleme veya bu tarz tedaviler,
  • Yapılan diş beyazlatma işlemleri sonrasında diş hassasiyeti oluşabilir.

Diş hassasiyeti veya bunlara benzer problemler yaşıyorsanız eğer vakit kaybetmeden diş hekiminize danışmanız veya muayene olmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir