Diş Tedavisi

Dental İmplantlar: İşlevi, Avantajları ve Uygulama Süreci

Dental İmplantlar

Dental implant, yitirilen dişin yerine çene kemiğine konumlandırılan ve diş köklerine benzemeye çalışan, vida veya kök şeklinde, titanyumdan yapılan doğal olmayan diş kökleridir. Dental implant, titanyum bileşenleriyle vücut ile biyolojik bir adaptasyon sağlar. Ağızdaki noksan dişin ön, arka ve karşısında yer alan dişler zaman içerisinde eksik dişli alanı kapattığından dolayı mutlaka dental implant işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu işlem, diş kayıpları yaşanan alanları doldurduğu ve çene kemiği erimesini sonlandırdığı için de tavsiye edilen başarılı bir tedavi yöntemidir. Dental implantla total protez ve geleneksel köprü işlemine kıyasla daha uzun süreli ve sağlıklı bir neticeye ulaşılmakta ve daha doğal bir görüntü meydana getirilmektedir.

Cerrahi İmplant İşlemi Nasıl Yapılır?

Eksik dişlerin yerinin doldurulmasında, dişlere önceki estetik görüntüsünün ve işlevinin yeniden sağlanmasında kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alan cerrahi implant işlemi, lokal anestezi ile, hastaya herhangi bir ağrı veya acı yaşatmadan yapılmaktadır. İşlemin ilk evresinde hastanın kemik yoğunluğunun ölçümü yapılır ve diş yapısı hakkında inceleme gerçekleştirilir. Kemik yoğunluğu ve miktarı implant işleminin gerçekleştirilmesi için uygun değil ise kemik grefti yapılarak bölgenin kemikleşmesi için beklenir.

Kemikleşmenin meydana gelmesinin sonrasında implant diş konumlandırma aşamasına geçiş yapılır. Protez aşamasına başlanabilmesi için implantın çene kemiği ile kaynaşması beklenmelidir. İmplantlar cerrahi teknik ile çene kemiği üzerine konumlandırılmasının ardından pek çok hasta aynı gün sosyal yaşantısına devam etmektedir.

Çoğunlukla 2 ila 4 aylığına iyileşmek için bırakılmakta, yeterli olmaması halinde bu süre uzatılmakta, iyileşme evresinin ardından ikinci bir cerrahi uygulamayla implantın üzeri açılıp diş etini biçimlendiren iyileşme başlıkları takılmaktadır. Bu başlıklar, protez işlemi yapılacak dişin diş etinden çıkıyormuş gibi bir görüntüye sahip olmasını sağlamak için gereklidir. 7 ila 10 gün süre ile takılmaktadır. Bir sonraki evrede protez işlemi yapılır. Dental implant işlemi ardından hasta öncekinden daha kuvvetli ve sağlıklı dişlere sahip olur.

Dental İmplant’ın Avantajları Nelerdir?

  • Kaybedilen dişlerin yerine doğal diş ile benzer olan implantlar yapılır ve mükemmel bir görünüm elde edilir.
  • Dental implantlar sayesinde dişlerin kayma korkusu yaşanmadan akıcı bir konuşma sağlanır.
  • Dental implantlar sayesinde yemek yeme kolay bir hale gelir.
  • Kişinin kendisine olan güveni artar.
  • Ağız sağlığının devam ettirilmesinde önemli bir role sahiptir.
  • Ağız ve diş bakımı ile ilgili kurallara uyulduğu taktirde uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Dental implantlar kişinin hayatının daha kolay bir hale gelmesine yardımcı olur. Kişinin hayatında olumlu yönde etkiler oluşturduğundan dolayı tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir