Diş Tedavisi

Çürük Olmadığı Halde Diş Neden Ağrır?

Çürük Olmadığı Halde Diş Neden Ağrır

Çürük olmayan diş neden ağrır? Çürük diş ağrı yapar mı? Sağlam diş neden ağrır? Diş neden sızlar? Diş ağrısı nedir? Diş ağrılarının nedeni nedir? Ağrıyan dişe ne yapılır? Ağrıyan dişe nasıl tedavi uygulanır? Diş ağrısı ve çürük diş hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Sağlam Diş Neden Ağrı Yapar?

Günümüzde sıkça karşılaştığımız ve hastalarımızın bizlere sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de “Çürük olmayan diş neden ağrır? “ sorusudur. Ağzımızda yer alan dişlerin bizler için önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle dişlerimizin bakımı ve sağlığı büyük bir önem taşımaktadır. Yetersiz ve düzensiz bir bakım uygulandığı zaman dişlerde çürümeler meydana gelebilir. Bunun sonucunda ise ağız içerisinde bulunan dişlerin sayısı zamanla azalır.

Dişlerde meydana gelen çürümelere pek çok etken neden olmaktadır. Bunların en başında ise düzenli yapılmayan ağız ve diş bakımıdır.

Çürük dişler,  ağız içerisinde ağrı yapmasının yanı sıra diğer sağlam dişleri de etkileyebilmektedir. Halk arasında çürük dişlerin genellikle ağrı yaptığı düşünülmektedir. Ancak, sağlam dişlerimizde de zaman zaman ağrılar meydana gelebilir. Dişlerde hissedilen bu ağrı çene kemiği, diş eti veya dişten kaynaklanmaktadır. Sağlam dişlerin ağrımasına neden olan etkenler ise kısaca şu şekildedir;

  • Sağlam dişlerde meydana gelen ağrıya genellikle neden olan etken ise iki diş arasına sıkışmış olan gıda artığıdır.
  • Diş etinden meydana gelen hastalıklar sağlam dişlerinizin ağrımasına neden olabilir.
  • Almış olduğunuz herhangi bir darbe veya yediğiniz sert bir yiyecek sonucunda oluşan çatlak, sağlam dişinizde ağrıya neden olmaktadır.
  • Diş eti hastalığı olan diş eti çekilmesi, diş kökü yüzeyine de etki etmektedir. Bunun sonucunda dişlerinizde ağrı hissedebilirsiniz.
  • Herkes tarafından bilinmeyen bir diğer etken ise sinüzittir. Kişide var olan sinüzit zamanla dişlerde ağrıya neden olabilmektedir.
  • Diş minenizde bir aşınma problemi yaşıyorsanız ve bunun için bir önlem almadıysanız eğer dişlerinizde zamanla ağrılar meydana gelebilir.
  • Ağız ve diş bakımınızı yetersiz veya düzensiz yaptığınız zaman dişlerinizde zamanla ağrılar meydana gelebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir