Diş Tedavisi

Süt Dişine Kanal Tedavisi Olur Mu?

Süt Dişine Kanal Tedavisi Olur Mu

Süt Dişine Kanal Tedavisi Olur Mu? Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Neden Yapılır? Kanal Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılmaktadır? Gibi soruları bu yazımızda sizler için detaylı şekilde cevaplıyoruz. Süt dişlerine kanal tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Süt dişleri, çocuklarımızın düzenli olarak beslenebilmeleri için büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra çocukların konuşmalarını gelişmesinde süt dişlerinin önemi büyüktür. Süt dişlerinde meydana gelen çürüme, alttan gelecek olan daimi dişlere zarar vermektedir. Ayrıca alttan gelecek olan daimi dişlerin yanlış pozisyonda veya geç gelmesine neden olacaktır. Süt dişlerinde meydana gelen herhangi bir problemde vakit kaybetmeden diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

Süt dişlerinin zaten düşeceği düşünülerek yapılmayan bakım oldukça yanlıştır. Süt dişleri de daimi dişler gibi bakılıp her gün düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Çocukların ağız bakımına dikkat etmemesi ve daimi olarak şekerli gıda tüketmeleri dişlerin mine yüzeylerinin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durumun uzun sürmesi gibi bir durumda dişlerde çürük nedeniyle kırılmalar meydana gelebilir. Çürük ilerlemediği durumlarda ağrı hissedilmez.  Ancak çürük ilerlediği durumda ağrılara neden olmaktadır.

Çürüğün meydana getirdiği ağrı ise dayanılmayacak bir noktaya gelebilir. Bu durumda çocuğunuzda huzursuzluk başlar ve yemek yeme isteği olmaz. Süt dişleri yapıları gereğinde çürümeye meyilli olan dişlerdir. Bu nedenle süt dişlerinin bakımı düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Süt dişlerinde meydana gelen ağrılı çürüklerde kanal tedavisine başvurulmaktadır.

Kanal Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılmaktadır?

Kanal tedavisi çocukların yaşına göre uygulanacak bir tedavi şeklidir. Çocuklar sözel olarak kendilerini ifade etmeye başladığı günden itibaren ve diş hekimi koltuğuna yardımsız oturabildiği dönemlerde kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi 3 ve 4 yaşından itibaren uygulanabilmektedir. Daha küçük yaşlardaki çocuklara ise kanal tedavisi uyutularak yapılmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir