Diş Tedavisi

Çürük Dişlerin Ağız Kokusu Yapmasının Nedenleri?

Çürük Dişlerin Ağız Kokusu Yapmasının Nedenleri?

Ağız kokusu, özellikle çürük dişlerin sebep olduğu şikayetlerden bir tanesidir.  Bazı insanlar ağız kokusu fark ederken bazı insanlar ise kendilerindeki ağız kokusunun farkında olmayabilir.

Bireylerin kendi ağız kokularının nasıl koktuğunu değerlendirmesi oldukça zordur.

Bu nedenle ağız kokunuzun farkına yakın arkadaşlarınız veya aile bireyleriniz tarafından anlaşılabilir.

Diş Çürüğünün Ağız Kokusu Üzerindeki Etkisi

Ağız içerisinde yer alan çürük dişler ağız ve diş sağlığını kötü etkilediği gibi diğer organlara da pek çok zararı olabilmektedir.

Diş çürüğünün meydana getirmiş olduğu bakteriler böbreğe ve kalbe yerleşerek enfeksiyona neden olabilmektedir. Bütün bu zararlı etkilerin yanında çürükler insanların hayatının olumsuz yönde etkilemektedir.

Diş çürükleri insan hayatını olumsuz etkileyerek ciddi derecede ağız kokusu problemlerine yol açmaktadır.

Ülkemizde sigara, alkol ve yanlış beslenme problemleri nedeni ile ağız ve diş sağlığına dikkat eden kişilerin sayısı dikkat etmeyenlerin sayısına oranla oldukça düşüktür. Bu nedenle ağız kokusu veya diş çürümesi nedeni ile diş hekimliğine şikayete gelenlerin sayısı oldukça fazladır.

Ağız ve diş bakımını yeteri kadar sağlayamayan kişilerin ağız kokusu problemi kaçınılmaz bir son olarak görülmektedir.

Beden sağlığı bir bütün olarak görülmektedir. Ağzımızda yer alan dişler ise sağlıklı bir vücudun anahtarı olarak görülür. Bu nedenle ağız ve diş bakımınıza oldukça büyük bir özen göstermeniz gerekmektedir.

Çürük Dişler Neden Ağız Kokusu Yapar?

Diş çürümeleri nedeni ile kişilerin ağız kokusu problemleri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Diş çürümelerine yol açan bakteri atıkları zaman içerisinde ağız içerisinde kötü kokulara neden olmaktadır.

Diş çürüğü içerisinde yer alan ölen veya ölmek üzere olan bakteriler diş üzerinde sülfür bileşiklerini ortaya çıkarmaktadır.

Bu süre zarfında ağzınızda yer alan bu bakterileri tek başına temizlemeniz kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde vakit kaybetmeden kesinlikle diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kısaca diş çürüğü ve ağız kokusu hakkında size özet geçecek olursak eğer, ağız ve diş sağlığına yeteri özeni göstermeyen kişiler için oluşacak kötü ağız kokusu kaçınılmaz bir sondur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir