Diş Tedavisi

Amputasyon Tedavisi Nedir?

Amputasyon Tedavisi Nedir

Çocuklardaki süt dişlerinin fonksiyon sürekliliğini sağlamak için uygulanan tedavi yöntemine amputasyon denilmektedir. Çürüklerin diş merkezinde yer alan, dişi besleyen damarlara ve sinirlere ulaştığı noktalarda da ampütasyon yöntemi uygulanmaktadır. Uygulanan ampütasyon yöntemi, çürüklere neden olan bakterilerin uzaklaştırılması bakımından da son derece etkilidir.

Süt dişi Amputasyon, son dönemlerde süt dişlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yaygın tedavi yöntemi olarak uygulanan ampütasyon, diş çürüklerinin çok ileri olduğu durumlarda yapılmaktadır.

Çürüğün derinde bulunması ya da çarpma sonucunda dişin kırılması durumlarında sinir dokular enfekte olabilir. Enfekte olan kısmı uzaklaştırılıp dişin diğer bölümlerinin sağlıklı kalmasını sağlayan ampütasyon tedavi yönteminde, lokal anestezi uygulanmaktadır.

Amputasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Amputasyon yöntemi genellikle süt azı dişlerinde uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra 6 yaş dişleri olan, sürekli birinci büyük azı dişlerinde uygulanan tedavidir. Süt dişi ampütasyon tedavisinde, çürük doku ve çürük dokudan etkilenen sinir ve damarların uzaklaştırılması ile uygulanmaktadır. Dişin canlılığını muhafaza etmesi amacı ile işlev arttıracak tedavi yapılmaktadır.

Çocuklar için amputasyon da ise, ilk olarak dişe anestezi uygulanmaktadır. Dişlerin uyuşturulması sayesinde herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmemektedir.

Amputasyon tedavisi yöntemi uygulanırken, dişin ağızda görünen kron bölümündeki tüm çürük ve sinir doku temizlenmektedir. Köklerde bulunan sinir ve damarlara herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. Dişin temizlenen bölümlerine özel ilaçlar enjekte edilir. Enjekte işleminden sonra diş normal dolgu uygulamasında olduğu gibi doldurulur.

Amputasyon uygulaması farklılıklar göstermektedir. Bunlar ise; Süt dişi amputasyon ve normal dişler için ampütasyondur.

Enfeksiyonun ileri olduğu aşamalarda süt dişlerinin çekilmesine karar verilebilir. Bu gibi durumlarda yer tutucu veya farklı tedaviler uygulanabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir