Diş Tedavisi

Çocuklarda Çürük Dişe Ne Yapılır?

Çocuklarda Çürük Dişe Ne Yapılır?

Süt dişlerinin kalıcı dişler gibi bakıma ihtiyacı vardır. Süt dişleri tıpkı kalıcı dişler gibi günlük rutinler ile bakılması gerekmektedir. Çocuğunuzun süt dişleri çürümeye başladığı zaman sonrasında gelecek olan kalıcı dişleri de etkileyecektir. Aynı zamanda çocuğunuzun süt dişlerinin çürümesi ve bakımsız kalması ilerleyen dönemdeki hayatındaki ağız ve diş sağlığı problemlerine yol açacaktır.

Bu açıdan hangi belirtilere önem vermeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Çocuklarınızın süt dişlerinin çürümesini önleyebilmek için mutlaka bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı önemli hususlar vardır.

Küçük çocuklarda diş çürümesinin belirtilerini kontrol etmenin en kolay yöntemi diş etlerini kontrol etmektir. Çocuğunuzun diş etlerinde kızarıklık varsa ve diş etlerinde şişme meydana gelmişse bakterilerin dişlere zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise kanamadır. Çocuğunuz dişlerini fırçaladıktan sonra eğer bir kanama meydana geliyorsa vakit kaybetmeden çocuk diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Küçük çocuklarda diş çürümesinin asıl nedenlerinden bir tanesi de yüksek içerikli şekerli gıdaların sıkça tüketilmesidir. Çocuğunuz şekerli bir gıda tükettiği zaman veya içtiği zaman bakteriler bu şekeri asitlere dönüştürerek diş minesine zarar vermesine neden olur. Diş minesi zarar gördükçe ise çürük oluşmaya başlar.

Çocuğunuz şekerli gıdaların daimi olarak tüketmeye devam ederse çocuğunuzun dişleri hızla çürür ve kalıcı dişlere de zarar vermesine neden olur.

Çocuklarda meydana gelen çürüklerin tedavisi diğer dişlere uygulanan tedaviler ile hemen hemen aynıdır. Diş çürüğünün şiddetine bağlı olarak kaplama ve dolgu gibi tedavi seçenekleri hastaya sunulmaktadır. Bu tedavi sırasında çocuklara uyuşturucu olarak novokain iğneleri ve az miktarda güldürücü gaz kullanılmaktadır. Bu uygulanan maddeler çocuklara kesinlikle zarar vermemektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir