Diş Tedavisi

Çocuklar Kaç Yaşında Diş Hekimine Gitmeli?

Çocuklar Kaç Yaşında Diş Hekimine Gitmeli

Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu araştırmalara göre çocukların ilk diş muayenesinin 6 aylık ve 1 yaş itibari ile yapılması gerekmektedir.

Anne ve babalar için çocukları genel ve diş sağlığı büyük bir önem taşımaktadır. Çocuklarımıza değer verirken onların diş sağlıklarının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Ebeveynlerin genellikle yapmış oldukları yanlışlardan bir tanesi de çocukların sadece dişleri ağrıdığı zaman diş hekimine gitmesidir. Ancak, çocuklarımızın ilk dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren çocuğumuzu diş hekimine götürmeliyiz.

Çocuklarda genellikle 6 aylık bir süre geçtikten sonra yani çocuklarımız 6 aylık oldukları zaman dişleri çıkmaya başlar. Sert dokularda barınan bakteriler ilk diş çıkmaya başladığı andan itibaren çoğalmaya uygun bir hale gelir. Bu nedenle ilk diş çıkmaya başladığı andan itibaren çocuklarımızı diş hekimine götürmemiz gerekmektedir.

Çocuklar Neden Diş Hekimine Götürülmelidir?

Çocuklar altı aylık olduktan sonra süt dişleri çıkmaya başlar. Süt dişlerinin çıkma süreci ve tamamlanma süreci 2,5 veya 3 yaşlarında tamamlanır. Daha sonra 6 ve 7 yaşlarına geldikleri zaman ise kalıcı dişler çıkmaya başlamaktadır. Süt dişlerinin tam olarak dökülmesi ise 13 yaşında tamamlanır. Bu süre zarfında çocukların mutlaka her altı ayda bir diş hekimine götürülüp, muayene edilmesi gerekmektedir.

Süt dişler içerisinde yer alan çürük dişlere müdahale edilmediği sürece kalıcı dişlerin çıkmasını engelleyerek onların da çürümesine neden olmaktadır.

Çocukların ilk dişi çıktıktan sonra mutlaka pedodontiste götürülmesi gerekmektedir. Bu sayede çocuklarda sıkça görülen çapraşık diş problemlerin de önlenmesine yardımcı olmuş olursunuz. Çocuklarınızın diş muayenesini mutlaka ihmal etmemeniz gerekmektedir. Çocuklarınızın sağlıklı bir gülüşe sahip olmasını istiyorsanız eğer mutlaka çocuklarınızı düzenli olarak diş hekimine götürmelisiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir