Diş Tedavisi

Çocukların Dişlerine Hangi Doktor Bakar?

Çocukların Dişlerine Hangi Doktor Bakar

Çocukların dişlerine diş hekimliğinde Pedodonti uzmanları bakmaktadır. Ayrıca bu bölüme Pediatri Diş Hekimliği adı da verilmektedir. Pedodonti uzmanları 0 ile 12 yaş grubundaki çocukların süt dişlerinin ve 7 ile 12 yaş grubundaki çocukların süt dişleri ile daimi dişlerin tedavisine bakmaktadır.

Pedodonti uzmanları çocuk psikolojisinden iyi anlamaktadır. Bu nedenle çocuk diş hekimliğine Pedodonti uzmanları bakmaktadır.

Pedodonti uzmanların özellikle çocuklarda diş hekimi fobisi oluşmasını önlemektedir. Pedodonti uzmanları çocuk ağız sağlığı konusunda oldukça uzmanlaşmış hekimlerdir. Çocuk diş hekimleri çocuğun büyüme ve gelişim dönemindeki ağız ve diş sağlığını takip eder. Bu durumu takip etmek için periyodik kontroller ile hastayı yakından takip eder.

Pedodonti uzmanları, ilk hekim hasta ilişkisini kurarken çocuklar için uygun ve özgün bir ortam hazırlar. Bu sayede çocuklarda diş hekimi fobisinin oluşmasını engellemiş olur. Pedodonti uzmanları, çocuklar 3 veya 4 yaşlarına geldikleri zaman fırçalama eğitimi verirler. Bu uygulamanın evde de devam edebilmesi için ebeveynlerine fırçalama alışkanlığı konusunda bazı ön bilgiler verir.

Pedodonti Uzmanları Neler Yapmaktadır?

Pedodonti uzmanları 0 ile 15 yaş arasında çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenmektedir. Pedodonti uzmanları kısaca şunları yapar;

  • Pedodonti uzmanları, ağız ve diş sağlığının devamı için kontroller yapmaktadır.
  • Çocukların diş temizliği ve florür tedavilerini yapar.
  • Diş yapısında meydana gelen bozukluklar konusunda tedaviler uygular.
  • Çocukların uygun olmayan ısırma davranışlarının düzelmesi konusunda tedaviler uygular.
  • Dişlerde meydana gelen hasarları onarır.
  • Biberon nedeni ile oluşan çürüklerin tedavisini yapar.
  • Diş etinde meydana gelen hastalıkları tedavi eder.
  • Saman nezlesi, diyabet, astım veya DEHB kaynaklı ağız sağlığı sorunlarının erken teşhisi konusunda ön tedaviler uygulamaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir