Diş Tedavisi

Çekilen Dişlerin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılabilir?

Çekilen Dişlerin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılabilir

Çekilen dişler yerine ne zaman implant yapılmaktadır? İmplant yapımı ne kadar sürmektedir? Kaç seansta implant tedavisi biter? İmplant tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İmplant tedavisi sırasında acı hissedilir mi? İmplant tedavisi herkese yapılır mı? İmplant tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Çekilen Diş Yerine İmplant Ne Zaman Yapılmaktadır?

Çekilen bir diş sonrasında eğer dişin çekildiği bölgede iltihap mevcut ise öncelikli olarak bu bölgenin iyileşmesi için cerrahi işlem uygulandıktan sonra 2 veya 3 ay kadar beklenmelidir. Bunun yanı sıra çekilen dişin olduğu bölgede hacimli bir kist veya yine aynı bölgeye implant yerleştirilemeyecek durumda ise diş hekimi implant yerleştirmek için yaklaşık olarak yine 2 veya 3 ay kadar beklemektedir.

Bu durumdan yola çıkarak diş çekimi sonrasında implantların yerleştirilmesi için bir süre beklemenizde fayda vardır.

Radyoterapi veya kemoterapi gören onkoloji hastaların gerekli muayene ve testlerden geçtikten sonra implant tedavilerine devam edilir.

İmplant Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

İmplant tedavisi için öncelikli olarak uygun şartları taşımanız gerekmektedir. İmplant tedavisi öncesinde hastaların genel sağlık kontrollerinden geçmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra implant tedavisinin hangi dişe ve kaç dişe uygulanması için diş hekimi ile bir ön görüşme yapmanız gerekmektedir.

İmplant tedavisi öncesinde alt ve üst çeneyi gösteren film ve kemik yapısını üç boyutlu olarak gösteren tomografi uygulanır. Daha sonra hastanın dişlerinin ve çenesinin ölçüsü alınır.

Yapılan bütün bu analizler sonucunda hastanın ağzından kaç dişin çekileceği ve hangi bölgelere implant uygulanacağı belirlenir.

İmplant tedavisi hakkında diş hekiminiz implant tedavisi hakkında size kısaca bilgi verir ve implant çeşitleri hakkında bilgi verir. Tercih edeceğiniz implant çeşidine göre diş hekiminiz implant tedavisine başlayacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir