Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yeri Neden Ağrır?

Çekilen Dişin Yeri Neden Ağrır

Basit bir diş çekimi sonrasında ağrınız bir veya üç gün sürebilir. Diş konusunda hassas olan hastalarda bu ağrı bir haftaya kadar sürebilir.

Diş ağrısı gündelik yaşamı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Kişilerin diş bakımına gereken özeni göstermemesi bu tarz problemlere yol açmaktadır. Diş çekimi sonrasında çekilen bölgede kullandığınız ağrı kesicilere rağmen ağrı oluşması oldukça normaldir. Bunun yanı sıra diş çekimi sonrasında oluşacak ağrılarınız için diş hekiminize sormadan herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmamanız gerekmektedir. Köküyle çekilen dişin sinirlere hassasiyete neden olması sonucunda da ağrılarınız olabilir. Ayrıca diş eti hassasiyetinizin oluşması da bu tarz ağrılara neden olabilir.

Diş çekimi sonrasında meydana gelen bu ağrılar gündelik hayatınızı olumsuz yönde etkileyeceği için uzman bir diş hekimine danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

Diş Çekimi Sonrasında Ne Yapılması Gerekmektedir?

Diş çekimi öncesi ve sonrasında oluşabilecek ağrılar için diş hekimi ilaç aracılığı ile bu ağrıları önler. Özellikle diş çekimi sırasında çekim yapılacak olan bölge ilaç ile uyuşturulur. Diş çekimi sonrasında birkaç saat bu ilaç sayesinde o bölge uyuşuk olduğu için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Diş çekimi sonrasında uyuşturucu nedeniyle ağzınızı hissetmemeniz oldukça normal bir durumdur. Bu durumda kesinlikle endişe etmeyiniz.

Diş çekimi sonrasında diş hekiminiz çekilen bölgeye tampon uygulamaktadır. Tamponu bulunduğu yerden yaklaşık 1saat boyunca çıkarmamanız gerekmektedir.

Tamponun bulunduğu bölge yaklaşık 1 saat boyunca ısırılması gerekmektedir. Bu sayede o bölgedeki kan akışının önlenmesi sağlanır. Tampon dışında kanamayı durdurmak için kullanacağınız diğer maddeler o bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Tampona gerek kalmadığı zaman tamponu kullanmamanız önerilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir