Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yeri Kaç Gün Ağrır?

Çekilen Dişin Yeri Kaç Gün Ağrır?

Diş çekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Diş çekimi sonrasında çekilen diş bölgesinin iyileşme süreci biraz birkaç gün sürmektedir. Bu süreç içerisinde sıcak veya soğuk içecekler tüketmemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda sert atıştırmalık veya yiyecekleri tüketmemeniz gerekmektedir. Diş çekildikten sonra bir süre kanın pıhtılaşmasını sağlamak için tamponu ısırarak o bölgede tutmanız gerekir.

Herhangi bir ağrı olmasına karşın diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanmanız gerekir.

Diş çekilen bölgede şişliği önlemek adına buz torbası yardımıyla şişliği önleyebilirsiniz. Buz torbasını her seferde 10 dakika tutmanız yeterli olacaktır. Diş çekimi sonrasında en az 24 saat dinlenmeniz ve herhangi bir aktiviteye katılmamanız gerekmektedir. Diş çekiminden 24 saat sonra bir bardak içerisine yarım çay kaşığı tuz ilave ederek ağzınızı yıkayabilirsiniz.

Diş hekimleri diş çekimi sonrasında genellikle hastaların patates püresi, yoğurt, puding veya elma püresi gibi yumuşak gıdaların tüketilmesini önermektedir. Diş çekilen bölge iyileşmeye başladığı zaman sert gıdalara yavaş yavaş geçebilirsiniz. İyileşmeyi hızlandırmak istiyorsanız kesinlikle sigara içmemeniz gerekmektedir.

Diş Çekimi Sonrasında İyileşme Ne Kadar Sürer?

Diş çekimi sonrasında iyileşme süresi genellikle bir veya iki hafta kadar sürmektedir. İyileşme süresi boyunca yukarıda belirttiğimiz adımları kesinlikle uygulamanızda fayda vardır. Aksi takdirde iyileşme süresi uzayabilir veya herhangi bir enfeksiyon kapma riski olabilir.

İyileşme süresi boyunca çekilen diş yerinde yeni kemik ve diş eti dokusu büyür. Açılan oyuk nedeniyle diş eksikliği oluştuğu için diğer dişlerin yerinde değişmeler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra öğünlerinizi tüketmede problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle diş eksikliğinizi implant uygulaması sayesinde giderebilirsiniz. Ayrıca sabit köprü ve takma dişle eksik diş yerinizi doldurabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir