Diş Tedavisi

Aynı Gün Diş Çekilip İmplant Yapılır Mı?

Aynı Gün Diş Çekilip İmplant Yapılır Mı

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diş çekimi sıklıkla kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Dişlerin çekilmesine sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Diş çekimi gerçekleştirildikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Diş çekimi ardından sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri de implant tedavisidir.

Çekilen dişlerin yerine ne zaman implant tedavisinin yapılabileceği birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. İmplant tedavisi diş çekildikten hemen sonra ya da 6 ay sonrasında gerçekleştirilebilir. Eğer dişin kök kısmında herhangi bir problem bulunmuyorsa diş çekimi ardından implant tedavisi yapılabilir. Ancak diş doktorları genellikle diş enfeksiyonu ya da benzeri sebeplerden dolayı çekim yapmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında diş çekimi yapıldıktan sonra oluşan enfeksiyonun geçmesi beklenir. Enfeksiyonun geçmesi için beklenmesi gereken süre ise en az 15 gündür.

Bazen ise diş çekildikten sonra kemik hacmi elde edilmesi ve kemik sağlığı için 2-4 ay kadar beklemek gerekmektedir. Diş çekimi yapıldıktan sonra diğer bir bekleme nedeni ise sinüs lifting uygulamasıdır. Üst çene kısmında sinüse yükseklik kazandırmak amacıyla sinüs tabanı yükseltme uygulaması yapılır. Bu işlemden dolayı implant tedavisi yapılamamaktadır. Bu bölgeye implant işlemi yapabilmek için 6 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

İmplant Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?

Titanyumdan üretilen ve diş kökü ile benzer işleve sahip yapay diş köküne implant denilmektedir. İmplant çene kemiği ile tam olarak uyumlu bir biçimdedir. Diş doktorları implant tedavisi için, çene kemiğine yerleştirilecek olan implanta uygun olacak şekilde uzunluk ve çaptaki yuvaları çene kemiğine açar. Ardından uygun teknik ve hijyen koşulları ile implantlar çene kemiğine yerleştirilir.

Diş doktoru tarafından çene kemiğine yerleştirilen implantların iyileşme süresi 3-4 dakika arasında değişiklik göstermektedir. İmplantların çene kemiğine tam olarak kaynaması içinse 3-6 ay arasında bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Çene kemiğine yerleştirilen ve dokulara zarar vermeyen titanyumdan üretilen implantların beklenmesi gereken sürenin ardından üzerine zirkonyum veya porselenden protez diş yerleştirilir. Uygulama esnasında kişiye lokal anestezi yapılmaktadır. Bu uygulama ile hastalar herhangi bir ağrı yaşamazlar. Uyuşukluk geçtikten kısa süre sonra kişi günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir