Diş Tedavisi

Aynı Anda İki Diş Çekilir Mi?

Aynı Anda İki Diş Çekilir Mi?

Diş çekim işlemi genellikle diş çürüğü veya kök kanalın tedavi edemeyeceği durumlarda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Tek seferde birden fazla diş çekimi yapılabilmektedir. Tek seferde çekilecek olan dişin herhangi bir sayısı yoktur. Diş çekimi işlemi sırasında birden fazla diş çekimi nadiren yapılmaktadır. Şiddetli diş çürüğü problemi yaşayan hastalarda bu işlem uygulanabilmektedir.

Şiddetli diş çürüğüne maruz kaldıysanız eğer tek seferde bu dişlerinizden kurtulmanız mümkündür. Bu durumda bakterin yayılması engellenerek diğer dişlerin sağlık durumları kontrol altına alınmış olur.

Diş Çekimi Sonrası Nasıl Bakım Uygulanmalıdır?

Tek seferde birden fazla diş çekimi ciddi bir işlemdir. Bu nedenle diş çekimi sonrasında ağız ve diş bakımınıza gereken özeni göstermeniz gerekmektedir. Evde ağzınızın daima temiz olması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Birden fazla diş çekimi sonrasında dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Diş çekimi sonrasında kesinlikle ilk 2 saat içerisinde yemek yemeyin ve bir şey içmeyin.
  • Diş çekimi işlemi sonrasındaki birkaç gün mutlaka yumuşak gıdalar ile beslenmeye çalışın.
  • Diş çekimi işlemi sonrasında ilk 12 saat dişlerinizi kesinlikle fırçalamayın ve kesinlikle durulamayın.
  • Bakım sırasında kan pıhtısının olduğu yere fazla temas etmemeye çalışın.

Diş Çekimi Sonrasında Neden Tükürülmez?

Diş çekimi sonrasında tükürmek kan pıhtılaşmasını engellemektedir. Bu nedenle diş hekimleri diş çekimi sonrasında hastaları tükürmemesi gerektiğini söylemektedir.

Diş Çekimi Sonrasında Kanama Artarsa Ne Yapılır?

Diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanama olması oldukça normaldir. Bu kanamanın ilk 24 saat sürmesi beklendik bir olaydır. Ancak bunun yanı sıra kanama şiddetli bir şekilde olmaya başlarsa vakit kaybetmeden diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir