Diş Tedavisi

Süt İçmek Dişlere İyi Gelir Mi?

Süt İçmek Dişlere İyi Gelir Mi

Yararları saymakla bitmeyen süt, ağız ve diş sağlığı için de çok faydalıdır. Düzenli süt içmek, diş çürüklerinin oluşumuna engel olmaktadır.

Sağlıklı bir gülümseme için, dişlere iyi gelen süt, rutin şekilde tüketilmelidir. Kalsiyum bakımından yüksek olan süt, dişleri ve kemikleri güçlendirmektedir. Kalsiyumun yanı sıra içeriğinde yer alan kazein, diş minesini güçlendirerek diş çürüklerinin oluşumunu önler. Süt, diş minesini korurken, onarmaya yarayan fosfor içeriğine de sahiptir. Kalsiyum, kazein ve fosfor yönünden zengin olan sütü içmek dişlere iyi gelmektedir.

Diş çürükleri, her yaştan bireyin karşılaşabileceği sorunlardan bir tanesidir. Karbonhidratların ağız içerisindeki bakterilerle karışması ve asit yapmasından dolayı diş çürükleri oluşmaya başlar. Ağızda asit oluşumuna yol açan bakteriler, diş minesine zarar vererek diş çürüklerinin yaşanmasına neden olur. Süt içeriğindeki kalsiyum ve fosfat, diş yüzeyinde bulunan mineral dokuyu yeniler. Ayrıca tükürük ve plaklardaki kalsiyum oranını artırarak çürük oluşumuna engel olur. 6.57 PH değerine sahip süt, diş çürüklerine engel olmak için tüketilmesi gereken gıdalardan bir tanesidir.

Süt tüketimi ile birlikte rutin ağız ve diş hijyeninin sağlanması, diş çürüklerinin oluşumuna engel olur.

Asitli ve şekerli gıdalar ağız içerisindeki mikroorganizmaların etkisinin artması için uygun olan zemini hazırlar. Süt içerisindeki kalsiyum ve fosfor, bu mikroorganizmalara karşı savunma yapar. Günlük süt tüketimi dişler de oluşabilecek çürükleri engellediği gibi, diş yüzeyindeki mineral kaybını da engeller ve yenilenmesini sağlar.

Gece Süt İçmek Dişleri Çürütür Mü?

Ebeveynler çocuklarının daha iyi gelişmesi ve büyümeleri için çocuklarına geceleri süt içirmektedir. Fakat uyumadan önce ya da uykudan uyandırılıp içirilen süt dişlerin çürüklerinin oluşmasına neden olur. Bundan dolayı yatmadan önce çocuklara hiçbir şey yedirmemek gerekmektedir. Çocuklara süt içirmeniz yahut bir şey yedirmeniz gerekiyorsa, yedirdikten veya süt içirdikten sonra dişlerini mutlaka fırçalatmalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir