Diş Tedavisi

Diş Etlerini Ne Besler?

Diş Etlerini Ne Besler

Diş ve diş eti sağlığına olumsuz yönde etki eden gıdalar bulunduğu gibi pozitif yönde etkileyen birbirinden farklı gıdalar da bulunmaktadır. Diş ve diş eti sağlığı için yararlı olan ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler, içecekler ve birtakım özel gıdalar diş etlerini ve dişleri güçlendirmektedir.

Yoğurt, süt ve peynir gibi süt ürünleri diş ve diş eti sağlığını muhafaza etmek için tüketebileceğiniz en iyi gıdalar arasında yer almaktadır. Belirtmiş olduğumuz süt ve sütten üretilen gıdalar kaplamak sureti ile diş minesini muhafaza etmektedir. Yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor ile mineral oluşturabilmesi için tüketilebilecek yardımcı gıdalardır.

Maksimum su içeriğine sahip pek çok meyve ve sebzeyi tüketerek diş ve diş eti sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sebze ve meyve gibi gıdaların su içeriğinin yüksek seviyede olması, meyve ve sebzelerin barındırdığı şekerin etkisini seyreltmektedir. Dişleri çürüme gibi olumsuzluklara karşı koruyan, tükürük akışını artırma özelliğindeki meyve ve sebzeleri tüketerek diş ve diş etlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Elma, çilek ve armut gibi meyvelerin diş ve diş eti sağlığı için tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Sebze olarak da brokoli, tatlı patates, havuç, kabak ve kereviz tüketilebilmektedir.

Su, yeşil çay ve bitkisel çay çeşitleri diş sağlığına yararlı içeceklerdendir. Bitki çaylarına şeker atmadan rahatlıkla içebilirsiniz. Bitkisel çaylar plağın dişlere yapışmasını engellemekte olan antioksidanlar barındırmaktadır. İçeriğindeki antioksidanlardan dolayı, diş eti rahatsızlıklarına ve çürüklere karşı en iyi korumayı sağlamaktadır. Bitkisel çaylar ayrıca ağızda bakterilerin üremesini önlemektedir.

Tavuk, et ve fındık gibi birtakım özel gıdalar diş eti sağlığı için yararlıdır. Özel gıdalar diş minesinin kurulması için uygun özelliktedir. Anti bakteriyel kükürt bileşikleri içeren soğan gibi sebzeler de diş ve diş etlerini korumaktadır.

Diş ve dişetlerinin sağlıklı olması için sağlıklı gıdalarla sağlıklı şekilde beslenilmelidir. Doğru ve rutin beslenme diş etlerini beslediği için, güçlü diş sağlığı için son derece önemlidir. Kısacası sağlıklı dişlere sahip olmak için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Süt, somon, kuru üzüm, peynir, portakal, elma, çilek, su, yoğurt, yeşil çay ve maydanoz gibi gıdalar diş sağlığı için tüketilmesi gereken gıdalardandır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir