Diş Tedavisi

Stresin Diş Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Stresin Diş Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Stres pek çok hastalığın baş nedenlerinden birisi olarak görünmektedir. Aşırı stres içerisinde olan bir kişi baş ve karın ağrısından şikayet etmektedir.

Stres ağız sağlığımızı nasıl etkilemektedir? Stres diş sağlığını nasıl etkiler? Stres ve endişe duygusu ne gibi problemlere yol açar? Stresin ağız içerisinde ve diş sağlığı hakkında meydana getireceği bütün olumsuzlukları sizler için bu blog konumuzda paylaşıyoruz.

  • Stres ağız içerisinde yaralara neden olabilir.
  • Stres diş gıcırdatmasına veya diş sıkmalarına neden olabilir.
  • Çeşitli ağız sağlığı problemi ve yeme alışkanlıklarında bozukluklara neden olabilir.
  • Diş eti hastalıkları ve bu hastalıkların kötüleşmesine neden olur.

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları stres sonucu ortaya çıkmaktadır. Aşırı stres sonucunda diş sıkma ve gıcırdatma diş etlerinde ve diş kemiklerine zarar vermektedir.

Stres sonucunda kişilerin bağışıklık sistemi düşer ve bu durum diş etlerine zarar verir. Bu süreç içerisinde diş etlerinde kanama, diş eti çekilmesi, kızarıklık veya şişlik görülebilir.

Diş eti hastalıklarının ve stres sonucu ortaya çıkan sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi için öncelik olarak vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Aftlar ve Yaralar

Aftlar ve yaralar stres sonucu da ağız içerisinde oluşabilir. Bunun yanı sıra gün içerisinde tüketilen sert gıdalar nedeni ile de bu yaralara sebep olabiliriz.

Oluşan bu yaralar sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olan kişilerde kısa sürede iyileşebilir. Ancak bağışıklığı düşük olan kişilerde bu yaralar kısa sürede iyileşmeyebilir. Ağız içerisinde çıkan yaralar ve aftlar sistematik hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle bu tarz yaraların olduğu fark ettiğinizde zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir