Diş Tedavisi

Ön Dişlerdeki Boşluk Nasıl Kapatılır?

Ön Dişlerdeki Boşluk Nasıl Kapatılır

Dişler arasında aralık görüntüsü oldukça yaygın olan bir durumdur. Dişlerin aralıklı olması bazı hastaların hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle ön dişlerde meydana gelen aralıklar kişilerin gülümsemesini engellemektedir. Ön iki diş arasında meydana gelen boşluğun yanı sıra bazı kişilerde ön 6 diş arasında da boşluk olmaktadır. Dişler arasında meydana gelen bu boşluğa diastema adı verilmektedir.

Diastema adı verilen bu boşlukların meydana getirdiği en temel problem ise beyaz diş görüntüsü arasında kalan büyük siyah alandır. Bunun yanı sıra bazı kişilerin diksiyonunu etkilemektedir. Diş aralarındaki boşluk kişilerin konuşurken diş arasından tükürük kaçmasına neden olabilir. Ayrık dişlerin kapatılması için hastalar genellikle kompozit lamina veya porselen lamina tedavisine başvurmaktadır.

Ayrık Dişler Neden Olmaktadır?

Ayrık dişlerin oluşması pek çok nedene bağlı bir durumdur. Ayrık dişlere neden olan bazı sebepleri sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Ağız içerisindeki dişlerin olması gerekenden daha küçük olması,
  • Çene gelişiminin yeterli olmasına rağmen dişlerin yeteri kadar gelişmemesi,
  • Yan keser dişlerde meydana gelen gelişim bozukluğu,
  • Dişlerde sayısal eksiklik,
  • Diş dizilimi arasında meydana gelen boşluklar,
  • Ön iki keser diş arasında yüksek kas bağlantısı gibi durumlar ayrık dişlere neden olmaktadır.

Ayrık Diş Tedavisi

Dişlerden meydana gelen aralıkların tedavisi iki tedavi yöntemi ile kapatılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi porselen lamina tedavisidir. Diğeri ise kompozit lamina tedavisidir.

Porselen lamina tedavisi bilindiği üzere cam seramik materyaller kullanılarak yapılmaktadır. İki seansta hayal ettiğiniz dişlere kavuşmanız mümkündür. Kompozit lamina tedavisi ise tek seansta uygulanmaktadır. Reçine bazlı bir dolgu malzemesidir. Her iki tedavisi yöntemi sayesinde diş aralarınızdaki boşluk kapatılmaktadır. Kompozit lamina tedavisinin porselen lamina tedavisine göre tek avantajı tek seansta bitmesidir.

Dişleriniz için porselen lamina mı yoksa kompozit lamina tedavisinin mi uygulanacağına en iyi diş hekiminiz karar vermektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir