Diş Tedavisi

Geçici Diş Ne Kadar Sürede Takılır?

Geçici Diş Ne Kadar Sürede Takılır?

Geçici dişler, kalıcı dişlerin takılacağı vakte kadar beklenilmesi gereken zaman içinde kişinin daha rahat bir yeme ve daha hoş bir görüntüye sahip olmasını temin etmek bunun beraberinde ağızda var olan dişin kaymasını engellemek için üretilen dişlerdir.

Kalıcı olmayan dişler, kişilere son dişin kullanım ve görüntü yönünden nasıl olacağı hakkında fikir verme, nihai implant ve yerleştirmeden evvel gereken farklılıkları yapma imkanı temin eder.

Yaşadığımız dönemin kalıcı olmayan dişleri, kalıcı zirkonyum ya da porselen protezleri anımsatarak akrilik esaslı bir reçineden üretilmektedirler. Geçmiş zamandaki kalıcı olmayan dişlerin tersine, modern kalıcı olmayan dişler oldukça fonksiyonel ve estetik olarak iyi bir görüntüye sahip olmaktadır. Direnç yönünden ise kalıcı diş kadar ömrü uzun ve dirençli değildir. Kişiler kalıcı olmayan diş ile çok daha konforlu hissedebilir ve görünümü çok sevilir. Fakat, gereksinimin anlık olarak giderilmesi ve kalıcı olmayan dişten duyulan memnuniyet kalıcı dişin takılma evresinde ihmal ve geciktirmeye sebep olmamalıdır.

Kalıcı olmayan dişler; dişlerin kalıcı diş için hazır edilmesini takiben alınacak ölçüsüne göre laboratuvarda elde edilir ve bir iki gün içerisinde uygulanır. Kişinin ağzındaki yumuşak ve sert dokularda beklenen iyileşme sonlandığında ve kalıcı dişler hazır edildiğinde klinik yerinde doktor tarafından kalıcı olmayan diş çıkartılarak kalıcı diş uygulanır.

Alınan tedavinin çeşidine göre kalıcı olmayan dişler birkaç gün ya da birkaç ay süresince kullanılabilmektedir. Köprü, kaplama ya da diş protezi gibi kısa zamanda bitirilecek tedavilerde yalnızca birkaç gün kalıcı olmayan diş kullanılır iken, ağız içerisinde beklenen iyileşmenin uzun zaman aldığı implant tedavi tekniğinde birkaç ay süresince kullanılabilmektedir. Kalıcı olmayan dişlerin kalıcı olan dişlerden daha az dirençli olduğu ve daha sonraları çıkarılacağından dolayı zayıf bir yapıştırıcıyla yapıştırıldığını unutmamak gerekir. Kolay bir şekilde zarara uğrayacaklarından, doktor tarafından belirtilen sert gıdalardan uzak durulmalı, darbeye maruz bırakılmaması gerekir. Ayriyeten, ağız içi temizliğine önem verilmelidir.

Geçici Dişten Beklenen Faydalar Nelerdir?

  • Eksik, hasar görmüş ya da doktor tarafından kesilen dişler sebebi ile ortaya çıkan görünümü gidererek, kısa da olsa bekleme zamanı içerisinde estetik bir görüntü temin etme,
  • Boşluğu tutarak çevresindeki dişlerin bu boşluğa doğru kaymasının önüne geçme,
  • Kalıcı dişler için hazırlık maksadı ile kesilen dişin muhafaza edilmesi,
  • Diş uygulanacak olan yeri saran diş etlerinin sağlığını ve doğal hatlarını muhafaza etme,

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir