Diş Tedavisi

Dişler Kahvaltıdan Önce Fırçalanır Mı?

Dişler Kahvaltıdan Önce Fırçalanır Mı

Herkesin diş fırçalama alışkanlığı farklılık gösterebilir. Fakat en yaygın olan uygulama şekli her sabah kahvaltıdan sonra ve her gece yatmadan önce dişleri fırçalamadır. Peki genellikle uygulanan bu rutin doğru mudur? Dişlerimizi kahvaltı öncesinde mi fırçalamalıyız yoksa sonrasında mı?

Dişleri fırçalamak, ağızda hijyenik bir ortam sağlayabilmek için vazgeçilmez bir aşamadır. Fakat bu işlemi yanlış zamanda yapmak, diş sağlığına ve sağlamlığına etki etmektedir. Kahvaltı sonrasında dişleri fırçalamak mantıklı olan seçenek gibi görünse de, kahvaltı öncesinde dişleri fırçalamak daha doğrudur. Bunun sebebi ise kahvaltıda tükettiğiniz pek çok yiyecek ve içeceğin, diş minesinde yumuşama meydana gelmesi ve istenmeyen zararların ortaya çıkacak olması gibi etkilerdir.

Diş Emayenize Zarar Verebilir

Kahvaltı sonrası dişleri fırçalamak bakterilerle savaşma konusunda yararlı olmaktadır. Ancak bazı zamanlarda bu durumun tam tersi olan sonuçlarla karşılaşılabilir. Portakal suyu, kahve, limon suyu veya greyfurt suyu gibi asit oranı yüksek bir besin tükettiğinizde bu besinlerde bulunan sitrik asit diş minesinde geçici yumuşamalara neden olabilir. Bu gıdaların tüketimi sonrasında meydana gelen yumuşamalardan sonra dişleri fırçalamak ise diş minesini zayıflatabilir.

Diş Rengine Etki Edebilir

İnsan bedenindeki en sert doku olan emaya, dişlerimizi korumaktadır. Fakat kahvaltı sonrasında hemen dişlerin fırçalanması emaya dokusuna da zarar vermektedir. Emaya olması gereken gibi güçlü olmazsa, dişler pek çok açıdan etkilenebilir. Bu durum sonucunda dişler lekelenmeye karşı daha savunmasız bir hale gelmektedir.

Dişler Daha Hassas Olmaktadır

Sıcak ya da soğuk bir besin tükettikten sonra keskin bir şekilde ağrı hissi yaşıyorsanız, dişlerinizde hassasiyet meydana gelmiş demektir. Dişlerde hassasiyet farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Dişlerde hassasiyet sebeplerinden biri de zayıf diş minesi olmaktadır.

Dişleri Kahvaltı Öncesi Fırçalamak Tükürük Üretimini Artırır

Uyandıktan sonra kahvaltı öncesi dişlerin fırçalanması kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra tükürük üretiminde de artış yaşanmaktadır. Tükürük içerisinde antimikrobiyal maddeler bulunduğundan, yiyeceklerin daha rahat parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Diş çürüklerinden kaynaklanan zararlı bakterilerin öldürülmesini de sağlamaktadır.

Kahve

Tüketilen kahve sonrasında dişleri fırçalamanın lekeleri giderdiği gibi bir düşünce olsa da, kahve de tıpkı portakal gibi asidik bir içeriğe sahiptir. Uzmanlara göre kahve tüketiminden sonra 30 dakika beklenmelidir. Bu bekleme süresi ile asidin vereceği hasara engel olunabilir. Uzmanlar kahvaltı esnasında asidik içeriğe sahip besinlerin tüketiminden vazgeçemeyen kişilere, kahvaltı öncesi diş fırçalamayı öneriyor. Kahvaltı sonrasında ise ağzın su ile çalkalanması tavsiye edilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir