Diş Tedavisi

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi sağlıklı dişlere uygulanabilen bir uygulamadır. Bunun yanı sıra diş beyazlatma işleminin yapılıp yapılmamasına diş hekiminiz karar vermektedir.

Diş beyazlatma işlemi için hastalar öncelikli olarak diş hekimi tarafından muayene edilir. Muayene sırasında diş hekimleri diş beyazlatma işleminin uygun olup olmadığına karar verir. Ayrıca yapılan muayene sonrasında diş hekimi dişlerinizin renginde ne kadar değişim olup olmayacağı hakkında size bilgi verecektir.

Diş beyazlatma işlemi sadece 15 veya 20 dakikalık bir işlemdir. Tedavi sonrasında eskisinden daha beyaz dişlere kavuşursunuz.

Diş Beyazlatma Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi profesyonel diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Uzun yıllar dişlerinizde oluşan leke veya sararma gibi problemlerden diş beyazlatma işlemi sayesinde kurtulabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemi sırasında diş yüzeyinde oluşan lekelerden uzaklaşmak için aşındırma işlemi uygulanır. Çeşitli kimyasallar kullanılarak diş üzerinde yer alan kalıcı lekeler çözülür.

Diş beyazlatma işlemi için iki adet uygulama seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki klinik beyazlatma yöntemi diğeri ise evde yapılan beyazlatma yöntemidir.

Klinik Beyazlatma Yöntemi

Klinik ortamda uygulanacak diş beyazlatma işlemi için öncelikle diş hekiminizin yapacağı kontroller sonrasında uygulama yapılmaktadır. Diş hekiminiz öncelikli olarak diş beyazlatma işlemine dişlerinizin uygun olup olmadığını muayene sırasında kontrol eder.

Dişlerinizde diş taşları mevcut ise öncelikli olarak diş yüzeyi en iyi şekilde temizlenir. Daha sonra diş yüzeyi cilalanarak diş tonu belirlenir.

Diş beyazlatma işlemi sırasında dişler zarar görmesin diye diş yüzeyine koruyucu bir jel uygulanır. Daha sonra hastanın gözlerini korumak amacı ile hastaya koruyucu gözlük takılır. Bu uygulama yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanır.

Evde Yapılan Diş Beyazlatma İşlemi

Evde yapılacak olan diş beyazlatma işleminde kişiye özel olarak hazırlanan plaklar, diş hekiminin söylediği süre boyunca takılması gerekmektedir. Kişiye özel olarak hazırlanan bu plaklar diş beyazlatma işlemini gerçekleştirmektedir.

Hazırlanan bu plakların evde takılma süresi birkaç saattir. Bu plaklar sayesinde 1 veya 2 haftalık süre içerisinde dişlerinizdeki renk değişimini görebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir