Diş Tedavisi

Çürük Dişler Hangi Sorunlara Yol Açar?

Çürük Dişler Hangi Sorunlara Yol Açar

Ağız içerisindeki çürük dişler birbirinden farklı sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Dişlerde yer alan çürükler, ağız ve diş sağlığı ilk sırada olmak üzere bütün vücut için sorun teşkil etmektedir. Yapılan birtakım araştırmalar sonrasında ağız içerisinde yer alan çürüklerin diş kayıpları ve diş eti hastalıklarına neden olduğu kanıtlanmıştır. Bu gibi rahatsızlıkların yanı sıra diş çürüklerinin, diyabet ve kalp hastalıkları gibi birçok değişik hastalık ile bağlantılı olduğu saptanmıştır. Kısacası sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak, genel vücut sağlığına katkı sağlamaktadır.

Diş Çürükleri Ne Gibi Sorunlara Neden Olmaktadır?

Diş çürüğü sinüzit, şeker hastalığı ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Romatizma ya da kemik erimesi gibi son derece önemli hastalıklara neden olan diş çürükleri daha pek çok rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra kalp ve böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik rahatsızlıkların ağız ve diş sağlığı ile bağlantısı bulunmaktadır.

Diş eti rahatsızlığı yaşayan bireyler de koroner damar hastalıklarına daha fazla rastlanmaktadır. İhmal edilen veya olması gerektiği gibi yapılamayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların habercisidir. Eksik veya yanlış diş bakımı, yaşanabilecek hastalıkların tedavisini güçleştirmektedir. Ayrıca hastalık nedeni ile meydana gelen bağışıklık sistemi zayıflaması, diş kayıplarının yaşanmasına neden olmaktadır. Diyabetli bireylerde ağız bakımının yeterli seviyede olmaması, ağız ve dişlerde dönüşü olmayan problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çürük dişler yalnızca ağıza değil, vücutta yer alan birçok organın zarar görmesine neden olmaktadır. Çürüklerin yapısında bulunan mikroorganizmalar ve oluşturdukları lezyonlar pek çok rahatsızlığa yol açmaktadır. Kalptan böbreğe, karaciğerden mideye kadar farklı organlara zarar veren diş çürüğü fazla kilo alımına da neden olmaktadır.

Bireylerin yaşamış olduğu ağız kokusunun da en önemli nedeni diş çürükleridir. İnatçı ağız kokuları özellikle diş çürükleri ve diş eti iltihaplarından kaynaklanmaktadır. Bu gibi sorunlar ve rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmamak için ağız bakımınızı düzenli ve doğru şekilde yapmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir