Diş Tedavisi

Çocuklarda Diş Kontrolü Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklarda Diş Kontrolü Kaç Yaşında Başlar

Bazı toplumlarda küçük çocukların diş sağlığına istenilen özen gösterilmemektedir. Bu durum tamamen yanlış bir davranıştır. Bazı kişilerin çocukların nasıl olsa kalıcı dişlerini çıkaracağı düşüncesiyle süt dişlerinde meydana gelen çürümeleri önemsemektedir. Ayrıca düşen dişler, dişlerde meydana gelen kırılmalar ve çene bozuklukları da ihmal edilmektedir.

Çocuklarda diş hekimi kontrolleri 2 yaşına kadar yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan daha sonraki kontrollerin ise her 6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

Çocuklar dişlerini 2 ile 2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlaması gerekmektedir. Fırçalama alışkanlığı için ise ebeveynlerin gereken özeni göstermesi gerekmektedir. Çocuklara diş fırçalamayı öğretmenin en güzel yolu ise anne baba olarak her gün ona örnek olmaktadır. Ev içerisinde büyüklerin ve ebeveynlerin diş fırçalamasını izleyen bir çocuk, diş fırçalama alışkanlığını daha kolay kazanabilmektedir.

Bunun için özellikle her akşam yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra çocuğunuz ile birlikte diş fırçalamanız gerekmektedir. Bu sayede çocuğunuza kolay bir şekilde eğitim vermiş olacaksınız.

Çocukların diş fırçalama alışkanlığını kazanabilmesi için onlar için özel olarak üretilen diş fırçası ve macunlarını temin edebilirsiniz. Bu sayede daha eğlenceli ve daha keyifli bir eğitim sürecinden geçmiş olursunuz. Bunun için öncelikle diş hekiminizin önerdiği diş fırçalarını ve diş macunlarını kullanmanız gerekmektedir.

Çocuk Diş Hekimlerinin Farkı Nedir?

Çocuk diş hekimleri, çocukların doğumdan sonra süt dişlerinin tamamladığı ve değiştiği döneme kadar olan kısımda ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış olan hekimlerdir.

Çocuk diş hekimlerinin asıl amacı, çocukların diş hekimi korkusunu yenmesi ve bu konuda bir travma yaşamamasıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir