Diş Tedavisi

Azı Dişi Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Azı Dişi Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer

Diş çekimi sonrasında şiddetli olmasa da ağrı hissedebilirsiniz. Diş çekimi sonrasında ağrıyı önlemek için diş hekiminiz ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak ilaç tedavisi verebilir. Bu ilcalar sayesinde herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak diş çekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Diş çekimi tamamlandıktan sonra diş hekimi çekilen diş bölgesine tampon uygulamaktadır. Bu tamponun diş çekimi sonrasında yaklaşık 1 saat kadar çekilen bölgede kalması gerekmektedir.

Tampon yapılmasının asıl nedeni ise kanamayı önlemektir. Tampon kullanımı aynı zamanda diş çekimi sonrasında iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Diş çekimi sonrasında kesinlikle sigara veya alkol kullanımı önerilmemektedir. Alkol ve sigara kullanımı iyileşmeyi geciktirecektir.

Diş Neden Çekilir?

Diş çekimi pek çok nedenden dolayı olabilir. Ancak belli başlı nedenleri sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Dişlerde madde kaybı veya çürük oluşumunda eğer tedavisi mümkün değilse çekim yapılması gerekir.
  • Dişe dışarıdan alınan bir darbe sonucunda dişin kırılması ve hasar gören yerin tedavisi veya onarımı mümkün değilse diş hekimi bu dişi çekmektedir.
  • Diş eğer apse yaptıysa ve kanal tedavisi ile onarılamıyor ise diş çekimi yapılmaktadır.
  • Dişlerde meydana gelen ileri derece diş eti iltihaplanmasında diş çekimi yapılabilir.
  • Dişin çeşitli problemlere neden olması sebebiyle diş çekimi yapılabilir.
  • Ortodontik tedavilerde ağız ölçüsüne uyum sağlamayan dişlerin çekimi yapılır.
  • Dişte tümör veya kist bulunması sonucuyla dişte çekim yapılabilir.
  • Diş hizasını bozan ve şekil bozukluğuna neden olan diş çekilebilir.

Yukarıda belirtilen durumlarda diş çekimi yapılabilir. Dişin onarılmayacak kadar kötü olduğu durumlarda eğer diş hekimi dişi kurtaramayacağını anladıysa diş çekilmek zorundadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir