Diş Tedavisi

Sağlıklı Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı diş bakımı nasıl yapılır

Sağlıklı diş bakımı veya ağız ve diş sağlığı konusu, hemen hemen herkesin dikkatli şekilde üzerinde durması gereken çok önemli konulardan bir tanesidir. Bundan dolayı sağlıklı dişlere sahip olmak için gerekli özenin gösterilmesi ve gündelik bakımların rutin olarak yapılması gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda önemli sağlık sorunları ile karşılaşmamak ve diş tedavileri ile karşı karşıya gelmemek için düzenli diş bakımı yapılmalıdır.

Günümüzde geliştirilen ürünler sayesinde günlük ağız ve diş bakımı kolaylıkla yapılabilmekte ve hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Çıkan ürünler aynı zamanda ağız ve diş sağlığını en iyi şekilde koruması açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Hayata gülümseyebilmek ve diş sağlığınızı en iyi şekilde koruma altında tutabilmek için diş bakımı nasıl yapılır? sorusunu bu yazımızda sizler için cevaplandırıyoruz.

Dişlerin sağlığı fazlası ile önemlidir. Diş sağlığı için diş bakımı yapılması gereken bir konudur. 1 yılda iki defa bir diş hekimine muayene olmak her bireye oldukça fayda sağlamaktadır. Kısacası ağız ve diş sağlığına gerekli önem verilmelidir. Ayrıca sağlıklı dişlere sahip olmak zor da değildir.

Sağlıklı diş bakımı için, ağız bakımına özen göstermek, dişlere zarar verebilecek gıdaların tüketiminden uzak durmak ve beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Diş hekimine rutin kontrol, doğru diş fırçalama tekniklerinin uygulanması ve doğru diş fırçası kullanmakta sağlıklı dişlere sahip olmak için dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Dişlerin bakımı için ağız bakımı aksatılmamalı ve diş temizliğine özen gösterilmelidir. Günlük düzenli şekilde yemeklerden sonra dişler fırçalanması ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yemeklerden sonra diş ipi ya da ağız gargarası kullanımı da diş sağlığı açısından yararlı olacaktır. Ağız bakımına gerekli olan özeni gösterirseniz sağlıklı dişlere sahip olabilir ana dişlerinizi uzun süre kullanabilirsiniz.

Sert yiyecekleri tüketirken dikkatli olunmalıdır. Set gıdalara karşı dişler hassasiyet göstermektedir. Çok sert yiyecekler dişlerde hasara ve kırılmalara neden olabilmektedir. Çekirdek, fındık ve ceviz gibi sert yapıdaki gıdaları diş ile kırmak diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dişe ve diş etlerine zarar verebilecek gıdalardan kaçınmak gerekmektedir.

Şeker oranı yüksek içeceklerin ve gıdalar yüksek oranda tüketilmesi diş çürüklerine neden olmaktadır. Şekerli gıdaları tüketmekten uzak durmak diş sağlığı için faydalıdır. Çünkü şekerli gıdalar dişe ve dişetine zarar veren gıdalar arasında bulunmaktadır. Ancak şekerli gıdalar tüketildi ise, daha sonra dişler hemen fırçalanmalıdır.

Sağlıklı diş ve diş etleri için beslenme, dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Bunun için dengeli beslenmek diş sağlığı için şarttır. Dengeli beslenerek vücudunuzun mineral ve vitamin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Dengeli beslenerek dişleri güçlendirebilirsiniz aksi takdirde gerekli vitamin ve mineral alının eksikliği dişlerinizi güçsüzleştirir. Dengeli beslenmek diş sağlığını ile sınırlı olmayıp vücudu da dirençli tutmaktadır.

Dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli diş hekimi kontrolü ve muayenesi de sağlıklı dişler için gerekmektedir.

Sağlıklı diş bakımı için kullanacağınız diş fırçası diş yapınıza uygun olmalıdır. Orta sertlikteki diş fırçaları diş sağlığı için idealdir. Aynı diş fırçasını uzun süre kullanmaktan kaçınılmalıdır. Doğru özellikteki diş fırçası ile beraber doğru diş macunu kullanarak sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir