Diş Tedavisi

Kırık Diş Çekilmezse Ne Olur?

Kırık Diş Çekilmezse Ne Olur

Diş doktorunuz kırık dişinizin tedavisini ne kadar erken yaparsa o kadar iyi olur. Tahribat zaman içerisinde daha kötü bir hal alır ve bakterilerin minenin altına ve dişin yumuşak iç bölümüne daha derin doku katmanına nüfuz etmesine müsaade eder. O alandan yayılır ve bir apse, kontamine içerik cebi meydana getirebilir.

Kırık bir dişin tedavisinin yapılmaması halinde bakteri toplayarak enfeksiyona ya da apseye yol açar. Kırık bir diş genel olarak siniri olumsuz etkileme tehlikesi taşır ve kök kanalı gereksinimine sebep olabilir.

Yemek ardından ağzınızı detaylı bir şekilde durulayarak enfeksiyondan uzak durabilirsiniz. Apse bazı zamanlarda rahatsızlığa sebep olur fakat bazen kırık dişin tedavisi yapılmaz ise farkına varılmayabilir. Enfeksiyon vücudunuzun öteki alanlarına ilerleyerek ciddi komplikasyonların meydana gelmesine de sebep olur.

Kırık dişinizde acı olmasa da tedavisini aksatmamanız gerekir. Altında bulunan daha ciddi sorunlar için yüksek tehlike altında olabilirsiniz. Kırık bir dişin en rahatsızlık veren semptomlarından biri, yiyecek artıklarının içinde kalıp akut enfeksiyon oluşumuna yol açmasıdır.

Ağız içerisinde, toplanmış ve bir araya gelmiş, irin, plak, hastalık ve yiyecekler ile dolu, sıvı dolu keseler olan en ciddi apselere kırık dişler sebep olabilir.

Sıvılar kan dolaşımına karışıp kalıcı rahatsızlığa, hatta büyük bir ihtimalle ölüme sebep olabileceğinden, bunlar sadece ağzınız için değil bütün vücut için olumsuz etkiye sahiptir. Fakat, eksik dişi kapatmak için etraftaki dişlerin ilave vazifeyi üstlenmesi gerekli olacağından, başka sorunlar da mevcut. Öteki dişlerin etkilenmesi için daha çok baskıya ve potansiyele sebep olur, bu da dişlerin kırılmasına yol açarak ağız sağlığı üzerinde olumsuz etki oluşturur.

Kırık diş çekiminde, her şeyde olduğu gibi zamanlama hususu da mühimdir. Anında tamamlanır ise, onarımlar her daim en doğrusudur. Ne kadar uzun müddet beklerseniz, bakım bir o kadar düşük başarı oranına sahip olacaktır. En yararlı neticenin hasarlı bölümü taçlandırmak ya da kaplamak olduğu vakit, zararsız bir sarkık diş ilerleyen zamanda tamamı ile noksan bir diş durumuna gelebilir.

Yaralanmanın sebebi ya da biçimi ne olursa olsun ağrı oluşturup oluşturmadığına bakılmaksızın diş doktoruna başvurmalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir