Diş Tedavisi

Zirkonyum Diş Neden Tercih Edilir?

Zirkonyum Diş Neden Tercih Edilir?

Zirkonyum diş neden tercih edilmektedir? Zirkonyum diş nedir? Zirkonyum diş kimlere yapılır? Zirkonyum dişi kimler yapar? Zirkonyum diş ana maddesi nedir? Zirkonyum diş uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Zirkonyum diş uygulaması nasıl yapılır? Zirkonyum diş yapılırken acı hissi duyulur mu? Zirkonyum diş uygulaması kaç seans sürmektedir? Zirkonyum diş hakkında merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum diş, kaplama şeklinde uygulanan bir tedavidir. Daha estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen hastalara uygulanmaktadır. Diş hekimleri tarafından uygulanan zirkonyum diş, estetik tedavileri içerisinde yer almaktadır.

Zirkonyum diş kaplama metal desteksiz kaplamalar grubunda yer almaktadır. Bu nedenle hastanın ağız içerisinde daha doğal bir görünüm sunmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Kimlere Yapılmaktadır?

Zirkonyum diş, genellikle estetik amaçlı hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin beyazlatma sonucu sonuç vermeyen uygulamalarda renk değişimleri tedavisinde genellikle zirkonyum diş kaplama uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra çapraşık, ayrık ve dönük dişlerde de uygulanan bir tedavidir.

Zirkonyum diş ayrıca gülüş estetiği içerisinde de tercih edilen bir tedavidir.

Zirkonyum Dişin Avantajları Nelerdir?

Işık geçirgenliği özelliğine sahip olan zirkonyum diş, doğal bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle hastalar ve diş hekimleri tarafından sıkça tercih edilen ve uygulanan bir tedavidir.

Zirkonyum dişin sağlıklı dişler ile arasında herhangi bir fark yoktur. Sağlıklı dişlerde de ışık geçirgenliği özelliği mevcuttur.

Pek çok hastanın yaptırmış olduğu klasik porselen kaplamalarda opak bir görüntü oluşmaktadır. Opak bir görüntünün olması dişlerin cansız ve yapay görünmesine neden olur. Zirkonyum kaplama ise bütün bunların önüne geçen ve hastalar tarafından sıkça tercih edilen bir uygulamadır.

Zirkonyum dişler ağızda herhangi bir tat değişikliğine veya kokuya neden olmaz. İçerisinde metal olmadığı için hastalarda ayrıca alerjiye neden olmamaktadır.

Zirkonyum Diş Uygulamasın Herhangi Bir Acı Hissedilir Mi?

Zirkonyum diş kaplaması uygulanırken kesme işlemleri sırasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle işlem sırasında hasta herhangi bir acı hissi duymaz.

İşlem sonrasında hastaya geçici kaplamalar takılır ve hastanın soğuk veya sıcak hassasiyetinin önüne geçilir. Bu işlem sonrasında hastaların çok azında hafif ağrılar olabilmektedir.

Zirkonyum diş kaplamasında genel olarak hastalar bir ağrı veya acı hissi duymaz. Bu süreç tamamen herhangi bir problem oluşmadan tamamlanmış olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir