Yetişkinlerde Tamamlayıcı Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde Tamamlayıcı Ortodontik Tedavi

Tamamlayıcı tedavi ayrıntılı ortodontik tedavi değildir. Diş protezlerinin, implantlarının daha iyi yapılmasını, diş destek dokularının sağlığının iyileştirilmesini hedeflemektedir. Bu tedaviler birkaç aylık kısa tedavilerdir.

Hedefe yönelik gerçekleştirilirler. Bu nedenle dişler bölgesel olarak braketlenebilir. Tipik olarak yetişkin tamamlayıcı tedavisi bu işlemlerin birini ya da hepsini içerebilir.

  • Diş çekimi veya kemik kaybı sonucunda yer değiştiren dişlerin konumlarının düzeltilerek ideal protez ya da implantların yapılmasına olanak tanıması
  • Dişler arasındaki kemik yapısının daha iyi bir şekil alması sağlanırken daha estetik restorasyonlar yapılabilmesi için ön dişlerin düzgün sıralanması
  • Büyük oranda madde kaybına uğramış dişlerin uzatılarak kaplama yapılmasına olanak tanıması

Başlangıçta kapanış nasıl olursa olsun yetişkin tamamlayıcı tedavisinin amaçları;

  • Plak birikimine neden olan alanların ortadan kaldırılması ve diş destek dokularının sağlığının artırılması
  • Dişlerin kuvvetleri uzun eksenleri boyunca karşılayabilecek şekilde konumlandırılması
  • Daha ideal restorasyonların yapılabilmesini kolaylaştıracak şekilde diş konumlarının düzenlenmesi

Dişlerin kemik içine gömülmesi ayrıntılı ortodontik tedavinin önemli bir parçası olabilmesine rağmen, tamamlayıcı tedavi olarak gömülme hareketinin teknik zorlukları ve diş destek dokularına verebileceği zararlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Genel bir kural olarak tamamlayıcı tedavide fazlaca uzamış alt ön dişler diş gövdesinin azaltılarak uygun gövde kök oranının sağlanması ile tedavi edilir. Temporomandibular eklem bozukluklarının ortodontik tedavi ile iyileştirilmesi tamamlayıcı tedavi olarak düşünülmemelidir.

3-4 mm den fazla çapraşıklıklar dişlerin yan yüzlerinden aşındırmalar yapılarak düzeltilmeye çalışılmamalıdır. Arka dişlerden aşındırma yapılarak ön dişlere yer sağlanması avantajlı olabilir ancak bu da tamamlayıcı bir tedaviden ziyade ayrıntılı ortodontik tedavi ile sağlanabilir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH