Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde ortodontik tedavi yeni bir konu değildir. 1901 yılında 38 yaşında erişkin bir hasta Dr. Angle tarafından tedavi edilmiştir. Erişkinlerde ortodontik tedavi öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, dişleri destekleyen dokuların durumu olmuştur.

Bazı hastalarda kemik kayıpları görülebilmektedir. Kemik eriyince dişi destekleyen periodontal dokularda da yıkım meydana gelebilir. Bunun sonucunda aynı büyüklükteki kuvvet desteği azalmış dişte daha büyük baskı oluşur.

Genellikle, kemik kaybı olmasına rağmen diş hareketi mümkündür ancak daha hafif kuvvetler uygulanmalıdır. Ortodontik tedavi planlamasında ilk aşama herhangi bir aktif diş hastalığının kontrol altına alınmasıdır.

Diş hareketinden önce çürük ve diş sinir dokusu patolojileri tedavi edilmelidir. diş destek dokularındaki hastalıklar da kontrol altına alınmalıdır. Ortodontik diş hareketi, diş destek dokularındaki yıkımı hızlandırabilir ve telafisi mümkün olmayan kayıplara neden olabilir.

Kürtaj ve diş eti graftleri uygulanabilir. Cerrahi olarak diş eti cepherinin ortadan kaldırılması ve kemik cerrahisi ortodontik tedavi sonuna ertelenmelidir. Çünkü ortodontik tedavi sırasında yumuşak doku ve kemiklerde belirgin yeniden şekillenmeler meydana gelmektedir.

Klinik çalışmalar, ortodontik tedavi öncesinde ve tedavi sırasında diş destek dokularındaki kayıplar kontrol altına alındığında destek dokularda kayıp yaşanmadığını göstermektedir. Bu durumun sağlanmasında hastanın tedavi sırasında ağız bakımına dikkat etmesi de büyük önem taşımaktadır. İyi bir ağız hijyeni olmayan hastalarda ortodontik tedavinin faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır.

Yetişkin Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

Ortodonti tedavisi sadece çocuklarda ve gençlerde değil aynı zamanda yetişkinlerde ve ileri yaşlarda da uygulanabilmektedir. Üst yaş sınırı olmayan yetişkin ortodontisi dahilinde Alveoler çene kemiği kaybı bulunmayan, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip her bireye diş teli takılabilir.

Son yıllarda estetik görünümüne önem verenlerin başvurduğu ortodontik tedaviler, doğru şekilde sıralanmış dişler ve güzel bir görünüm kazandırdığı için tercih edilmektedir. Fotoğraf çekilirken dişlerini gösteremeyenler veya gülmekten çekinenler, kurumsal hayatında dış görünümüne önem verenler için yetişkin ortodontisi avantajlı bir tedavi olmaktadır.

Yetişkin Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Herkes inci gibi dizilmiş dişlere ve doğal bir gülüşe sahip olmak ister. Çapraşık ve düzensiz sıralanmış dişler, hem estetik olarak kötü bir görünüme hem de ağız sağlığını bozmaya neden olur. Sağlıklı ve düzgün sıralanmış dişler, kendinizi daha iyi ifade etmenizin de ilk basamağı olacaktır.

Belki de hayatınızı değiştirecek yetişkinler için ortodonti tedavisinin avantajları şu şekildedir;

  • Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen diş çapraşıkları giderilmekte
  • Dar ya da ileri çene kemiği problemleri çözülür.
  • Çene ve dişler düzgün konuma getirilir.
  • Fiziksel görünümü iyileştirir ve özgüveni artırır.
  • Üst solunum yolları rahatsızlıklarının oluşumu engellenir.
  • Diş kayıplarının ve kırıklarının önüne geçilir.
  • Üst ön dişlerin fırlak olmasından kaynaklı travmaların önüne geçer.

Kişilerin mesleki ve sosyal hayatlarını yakından ilgilendiren diş ve ağız sağlığı için yapılacak yetişkin ortodonti tedavisi sayesinde doğal ağız yapısı sağlanarak kişilerin daha başarılı ve özgüvenli olmaları sağlanmaktadır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH