The principles of the Alexander discipline

Alexander. Semin Orthod. 2001

The principles of the Alexander discipline, Yazarın fikrine göre alt keserlerin en iyi ve en stabil pozisyonu hastadaki pozisyonudur. Alt keserleri orijinal pozisyonlarında tutmak amaçlanır. Çalışmalarımız alt keserlerin stabil olarak 3 dereceye kadar ileri alınabileceğini göstermiştir. Bu derecenin üzerine çıkılan tek durum Class II div 2 deki gibi anormal geri pozisyonda olduğu durumdur.

Braket sistemi farklıdır. Sistem braket yerleştirilmesi temeline dayanır.

Facebow ve face

Facebow ve face mask ortopedik kuvvet vermek amacıyla kulanılır. Bu demektir ki bu kuvvetler büyüyen hastalarda konsolize olmuş, geriye bağlanmış arklara iletilir. Eğer arklar geri bağlanmamışsa (tie back) face bow kuvvetleri ortodontik kuvvet oluşturur ve diş hareketine neden olur.

İlk tel yuvarlak 0,06 dır. Geçiş arkı orta sertlikte 17×25 titanyumdur. Son tel ise sert 17×25 paslanmaz çeliktir. Mandibuler arkta ise tek fark ilk ark telinin ilk tork kontrolü için esnek dörtgen tel olmasıdır.

Arklar tedavinin erken safhalarında konsolize edilir. Bu yapıldığında face bow veya face mask ortopedik kuvvetleri dental değişikliklerden ziyade iskeletsel değişiklikler oluşturur. Ayrıca braketlere takılan ağız içi elastiklerde dişler arasında boşlukların açılmasına neden olmaz. Omega lopların geri bağlanması ile konsolizasyon korunur. Teknikte en önemli konulardan biri ark tellerinin geri bağlanmasıdır.

 

Arklar seviyelenir ve kapanış arttırılmış ve tersine speeli arklarla açılır. Finishing arklara mümkün olan en kısa zamanda geçilir ve ark teline dişleri istenilen konuma yerleştirmesi için zaman tanınır. Finishing arklar çekimsiz hastalarda 6-9 ay; çekimli hastalarda ise 9-12 ayda yerleştirilir. Son bitirim gereksinimleri çelik finishing arkta yapılır: ark formu, tork, curve ve omega loplar. Ark geriye bağlandıktan sonra etki için zaman gereklidir.

Okluzal simetri sağlanması için arkların koordinasyonu önemlidir. Koordinasyon preform ark telleri ve facebow veya lip bumperın iç koıllarının simetrisi ayarlanarak gerçekleştirilir. Son simetri elastiklerle sağlanır.

Çekimsiz vakalarda tedaviye üst arktan başlanır ve en kısa sürede finishing arklara geçilir. Çekimsiz tedavilerde temel amaç alt keser dişlerin pozisyonunun kontrolüdür. Alt ön dişler alt keser braketlerinde -5 derecelik tork ve alt 1.molarlarda -6 derecelik eğim kullanılması; ilk esnek dörtgen tellerin kullanılması ve gerekliyse Class III elastikler ve alt strip ile kontrol edilir.

Çekimli vakalarda tedaviye yine üst arktan başlanır. Amaç arttırılmış speeli arklarla potansiyel braket interferanslarının önlenmesi ve alt dişlerin bantlanmasından önce kaninlerin retraksiyonudur. Çekimli vakalarda mandibuler arkta tedavi başlangıcı geciktirilerek driftodonti için zaman sağlanır. (4-6) ay.

Spesifik retansiyon planı kullanılır. 0,0215 triple flex tel alt kanin-kanin arasında kullanılır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH