tel tedavisinin aşamaları

Tel Tedavisinin Aşamaları

Tel tedavisinin aşamaları ile ilgili bilgi vermeden evvel bu tedavinin ortodontik adı ile de bilindiğini söylemek gerekecek. Bu iyileştirme yönteminde amaç daha çok estetiklik olacaktır. Zira sadece estetiklikten ötürü tercihi yapılmayan bu iyileştirme yönteminin dişleri ve dişetlerini koruyabilmek adına tercih edildiği de görülmektedir. Öyleyse konu hakkında verdiğimiz kısa bilgiden sonra asıl konumuz olan aşamalara geçme vakti. Öncelikle dişlere takılan cismin adı olan braketlerde üç çeşitten söz etmek gerekecek. Metal, plastik ve seramik olarak karşınıza çıkan bu braketlerden estetikliği bakımından metal çeşidin kullanımına daha çok yer verilmektedir. Söz konusu braketlerin dişe takılması ise aşamalardan ilki olacaktır. Bu aşamada özel yapıştırıcılarıyla dişlere takılan braketler 6 aylık süre ile 3 senelik bir süre arasında değişen zaman diliminde diş üzerinde kalmaktadır.

Daha Estetik Dişler İçin Tel Tedavisinin Aşamaları!

Tel tedavisinin aşamaları doğrultusunda ikinci sırada gelen husus, yerini bulan dişlerde tam olarak sabitlenme sürecidir. Öyle ki bu aşamanın olması gerektiği ölçüde uygulanmamasının sonucu dişlerin eski yerine geri dönmesi dolayısıyla da söz konusu iyileşme yönteminin herhangi bir hükmünün kalmaması olacaktır. Bu aşamada dişlerin etrafındaki kemikler erirken diş hareketiyle yeni kemikler oluşur. Bu süreçte iyileştirmeye pasif pekiştirme denilen işlemler uygulanır. Bu ölçüde hasta uyması gereken kuralları yerine getirdiğinde inci diye tabir edilebilecek dişlerin sahibi olur.

Tel Tedavisinin Aşamaları Sürece Göre Değişiyor!

Tel tedavisinin aşamaları yukarıda anlatıldı. Peki, ya söz konusu aşamalar dışında bahsi geçen iyileştirme yöntemi için başka neler söylenebilir? Mesela bu sürecin kişiye göre değişebileceğinden zira her hasta için aynı rahatsızlık boyutundan söz edilemeyeceğinden bahsedilebilir. Tabi zamanında yapılmasının daha doğru olacağı kontrollerin bu süreçteki öneminden de bahsedilmesi gerekecektir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH