Tel Tedavisinde Lastik Kullanımı ve Önemi

Genellikle çarpık diş ya da tam çıkmamış diş sorunu yaşayan ortodonti hastalarına uzman diş hekimleri tel tedavileri önermektedir. Bu tel tedavileri hastaların sağlıklı ve düzgün dişlere kavuşmaları için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tel tedavisinde kimi zaman lastiklerden de yararlanılır. Diş hekiminin tedavi sırasında lastik kullanımını önermesi üzerine ortodonti hastaları Antalya tel tedavisinde lastik kullanımı konusunda bilgi sahibi olmak isterler. Bu lastikler tedavi sonrası dişlerin eski haline dönmesinin önüne geçilmek için kullanılır. Bununla birlikte bu lastikler ile dişlerin birbiri ile düzgün bir şekilde temas etmesini sağlar ve dişlerin çiğneme işlevini daha etkili bir şekilde yapmalarına yardımcı olur.

Tel Tedavisinde Lastik Kullanımı Nasıl Yapılır?

Tel tedavisi görmekte olan ortodonti hastalarına diş hekimleri kimi durumda lastik kullanmayı önerebilir. Bunun için hastaları öncelikle tel tedavisinde lastik kullanımı hakkında bilgilendirirler. Tel tedavisinde lastiklerden yararlanmanın öncelikli sebebi hastanın dişlerini rahat bir şekilde kullanmasını sağlamaktır. Ayrıca tellere takılan lastikler sayesinde dişler biri üzerine düzgün bir şekilde oturur ve bu durum tedavi bitiminden sonra çiğneme işleminin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için alt çenenin üst çeneye tam oturmasına yardımcı olur. Lastiklerin bir başka faydası ise tel tedavisi sonrasında dişlerin eski bozuk hallerine dönmelerinin önüne geçmek ve düzgün hallerini korumalarına yardımcı olmaktır. Lastik kullanılmayan durumlarda tedavi sonrası dişlerde eski haline dönme eğilimi görülebilir.

Tel Tedavisinde Lastik Kullanımı Konusunda Hastanın Sorumlulukları

Tel tedavisi yalnızca diş hekiminin değil hastanın da aktif olarak rol alması gereken bir ortodonti tedavi yöntemidir. Diş tellerinin bakımı, temizliği, düzgün beslenme ve düzenli kontrollere gidilmesi hastanın sorumluluğundadır. Bununla birlikte tel tedavisinde lastik kullanımı durumunda hastanın da birtakım görevleri vardır. Tedavinin seyrine göre lastiklerin belli sürelerde takılması gerekebilir. Bu durumda hasta diş hekiminin önerdiği süre boyunca diş tellerine lastikleri takmalıdır. Böylece tedavinin başarıya ulaşma ve hastanın sağlıklı dişlere kavuşabilme oranı da hastaya bağlı olmaktadır. Lastik takılmasında aksaklıkların olduğu durumlarda ise tedavi süresinde bir uzama görülebilir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH