Tel Tedavisinde Diş Fırçalama Önemi Nedir?

Dişlerin yapısının bozuk ya da çarpık olması ya da tam olarak yerlerine düzgün yerleşmediği durumlarda hastanın yaşam kalitesinin artması amaçlanarak birtakım ortodonti tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri arasında yer alan tel tedavisi yöntemi en sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tel tedavisi çarpık ya da bozuk yapıya sahip dişlerin onarılmasına ve daha sağlıklı bir hale getirilmesine yardımcı olur. Tel tedavisinden en yüksek verimi alabilmek ve tedaviyi kısa sürede sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için hastaların yapması gereken birtakım tel bakım ve temizlik işlemleri vardır. Bunların en önemlilerinden biri Antalya tel tedavisi diş fırçalama konusudur. Tedavi süresince yeterince temizlenmeyen dişler ve teller tedavinin aksamasına ve dişlerde çürüklerin görülmesine neden olabilmektedir.

Tel Tedavisinde Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Diş bozukluklarında uzman diş hekimleri tarafından uygulanan ortodonti tedavi yöntemlerinden biri olan tel tedavilerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için hastaların sorumluluğunda olan bazı temizlik ve bakım işlemleri bulunmaktadır. Bu bakım konusunda hastalar tarafından ihmal edilmeye en yatkın olanlarından biri tel tedavisinde diş fırçalama konusudur. Tel tedavisinin sağlıklı bir şekilde ve olağan seyrinde devam edebilmesi için diş ve tellerin temizliğinin aksatılmadan ve en detaylı şekilde yapılması gerekir. Bunun için üzerinde tel bulunan dişlerin temizliği için özel olarak üretilen diş fırçalarından yararlanmak mümkündür. Bu fırçalar ile hem tellerin temizliği hem de dişlerin bakımı yapılabilir.

Tel Tedavisinde Diş Fırçalama Yapılmazsa Ne Olur?

Ortodonti tel tedavisinde diş fırçalama konusunu yeterince düzgün bir şekilde yapmamak ağız ve diş sağlığında bazı sorunlara neden olurken tel tedavisinde bazı aksaklıkların oluşmasına neden olabilir. Fırçalanmadığı için çürüyen dişler tedavinin erken sonlandırılmasına ya da bir süreliğine ertelenmesine neden olabilir. Araları iyice temizlenmemiş diş telleri dayanıklılığını yitirerek gerekli tedaviyi sağlama konusunda aksaklıklara neden olabilir. Ayrıca ağız ve diş bakımının aksatılması diş eti sorunlarına da neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle tel tedavisi sırasında dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş tellerinin ayrıntılı temizliğinin yapılması gerekir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH