Tel Tedavisinde Beslenme Nasıl Yapılır?

Çarpık dişler ya da ileri çıkmış alt çene gibi ortodonti tedavileri gerektiren ağız ve diş sorunlarına sahip olan insanlara uzman diş hekimleri tarafından tel tedavisi uygulanmaktadır. Bu tel tedavilerinin amacına ulaşabilmesi ve tedavi bittikten sonra da dişlerin ya da çenenin düzelmiş halini koruyabilmesi için hastaların yapması gereken bazı işlemler vardır. Diş ve diş teli bakımı dışında tel tedavisi sırasında en çok önem verilmesi gereken konulardan biri olan tel tedavisinde beslenme konusu birçok hasta tarafından gözden kaçırılabilmektedir. Tedavinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için ve tedaviden maksimum verimin alınabilmesi için hastalar tel tedavileri sırasında beslenmelerini diş hekimlerinin tavsiyelerine uygun olarak düzenlemelidir.

Diş Hekimlerinden Tel Tedavisinde Beslenme Önerileri

Çeşitli diş ya da çene sorunlarından dolayı ortodonti tel tedavisi gören hastaların, diş teli temizliği ve bakımı konusundan sonra dikkat etmesi gereken konulardan bir diğeri Antalya tel tedavisinde beslenme konusudur. Bunun için tedavi öncesi ve sırasında uzman diş hekimleri hastalara birtakım beslenme önerileri vermektedirler. Diş telleri hassas olduğu için beslenme sırasında sert yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Bunun için kuru yemişler gibi sert kabuklu besinler, elma ve armut gibi ısırarak yenilen meyveler, zeytin gibi sert çekirdekli yiyeceklere dikkat edinilmesi gerekir. Bu yiyecekler kesilerek, ezilerek ya da çekirdeği çıkarılarak tellere zarar vermeden tüketilebilir. Bununla birlikte diş tellerine zararı dokunabilecek olan asitli içeceklerden de uzak durmak gerekir.

Tel Tedavisinde Beslenme Yöntemleri

Hassas diş tellerine zarar vermemek için kaçınılması gereken besinler bazı işlemlerden sonra yenilebilir hale getirilebilir. Bunun için tel tedavisinde beslenme alanında bazı öneriler sunulmaktadır. Elma ya da armut gibi genellikle ısırılarak yenilen meyveler küçük parçalar halinde kesildikten sonra ya da ezilip posa haline getirildikten sonra tüketilebilir. Zeytin yemek isteyen ortodonti hastası zeytinin çekirdeğini bir çatal yardımı ile çıkardıktan sonra zeytini yiyebilir. Bununla birlikte kuruyemiş ve çerezler öğütülüp toz halinde tüketilebilir. Ancak diş telleri için zararlı olan asitli içeceklerden hastanın tedavi süresince uzak durması gerekir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH