Tel Tedavisi Sonrası Plak Oluşumu

Günümüzde diş ve çene sorunları yaşayan birçok insan ortodonti alanında tedavi almaktadır. Ortodonti tedavi yöntemlerinden en çok kullanılanlarından biri tel tedavisi yöntemidir. Tel tedavisi diş ya da çene yapı bozuklukları gibi birçok sağlık sorununda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tel tedavisi yönteminin başarı oranı diğer tedavilere göre oldukça yüksek olmaktadır. Ayrıca tel tedavisi uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır ve sonrasında hastanın da gerekli ağız, diş ve tel bakımlarını eksiksiz bir şekilde aksatmadan yapması gerekmektedir. Tel tedavisi bittikten sonra ağız ve dişlerde birtakım sorunlar görülebilir. Bunlardan biri de dişlerde görülen Antalya tel tedavisi sonrası plak oluşumu sorunudur.

Tel Tedavisi Sonrası Plak Neden Oluşur?

Ortodonti tel tedavisi bitirildikten sonra dişlerin düzelmiş halini koruyabilmesi ve eski haline geri dönmemesi için yapılması gereken bazı işlemler ve alınması gereken bazı önlemler vardır. Bu önlemler tel tedavisi sonrası plak oluşumu gibi sorunların önüne geçmek için alınmaktadır. Bu nedenle tel tedavisi bittikten sonra diş hekimleri tarafından pekiştirme adı verilen bir yöntem uygulanmaktadır. Pekiştirme tedavisi genellikle her hasta için özel olarak hazırlanmış olan ve dişe bir bütün olarak takılan şeffaf bir tabakanın uygulanması şeklinde yapılır. Bu tabakalar yemek yeme zamanı haricinde gerekli görüldüğü zaman boyunca sürekli olarak takılı halde kalmalıdır. Bu sayede tel tedavisinden maksimum sonuç almak hedeflenir.

Tel Tedavisi Sonrası Plak Sorununun Çözümü

Ortodonti tedavilerinin bitiminden sonra dişlerde karşılaşılan sorunlardan biri olan tel tedavisi sonrası plak sorununun çözümü için pekiştirme adıyla da bilinen şeffaf tabaka takma yöntemi uygulanır. Bu yöntem ile ortodonti tel tedavisinden en yüksek verimin alınması ve dişlerin düzelmiş hallerinin korunarak eski sağlıksız hallerine geri dönmeleri engellenir. Bu şeffaf tabakalar gün içinde yemek vakitleri haricinde sürekli takılmalıdır. Bunun yanında yıpranmasının ve bozulmasının önlenmesi için gerekli temizlik ve bakım işlemlerinin aksatılmadan eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir. Takılması gereken süre doktor tarafından belirlenir ve bu süre takılma zamanları değiştirilerek üç seneye kadar çıkabilir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH