tel tedavisi sonrası bozulma

Tel Tedavisi Sonrası Bozulma

Ortodonti tedavileri uzun sürebilen ve zaman zaman yaşanan ağrılar ve çiğneme fonksiyonlarının belirli bir süre etkilenmesi gibi nedenlerle zorlu kabul edilen bir süreçtir. Bu tedavinin ardından hastaların en fazla merak ettiği hususlardan biri de tel tedavisi sonrası bozulma olup olmayacağı konusudur. Peki, ortodontik tedavinin ardında dişler eski durumuna döner mi ve eğer dönüyorsa bunun nedenleri neler olabilir? Dişlerdeki bozulmayı engellemek için ortodonti tedavisinin ardından önlem almak mümkün mü?

Tel Tedavisi Sonrası Bozulma Olur Mu?

Dişler hareketli yapılardır ve bu özellikleri dolayısıyla ortodonti tedavisi ile dişleri daha düzgün bir forma kavuşturmak mümkündür. Ancak aynı özellik, tel tedavisi sonrası bozulma olarak nitelendirilebilecek sonuçlara yol açacak şekilde dişlerin eski yerlerine dönme eğiliminde olmasına da neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek amacıyla tedavi sonrası diş hareketini engelleyecek tedbirlerin alınması gereklidir. Bu süreç ortodonti tedavisinin pasif aşamasını oluşturmaktadır. Pasif tedavi döneminde pekiştirme apareyleri yardımıyla dişlerdeki bozulma takip edilmektedir. Bu apareyler, dişeti ve kemikler ile kasların yeni konumlarına alışmasını sağlamakta ve kemikler sertleşene kadar dişleri sabit tutmaktadır. Bu dönemde takip düzenli yapıldığı takdirde yaşanabilecek bozulmalara önlenebilmekte ya da tel tedavisi yenilenmeden düzeltilebilmektedir.

Tel Tedavisi Sonrası Bozulma Niçin Olur?                 

Ortodonti tedavisi sonrası dişlerin kontrol edilmemesi ve pasif dönemde yapılması gereken pekiştirme tedavisinin uygulanmaması tel tedavisi sonrası bozulma yaşanmasının en temel nedenleridir. Bu durumlar haricinde dişlerin yeniden çapraşık görünmesine neden olabilecek durumlardan bazıları ise şunlardır:

  • Dişlerin herhangi bir şekilde darbeye maruz kalması
  • Sürekli katı ve sert gıdalar tüketme
  • Ağız bakımında yapılan hatalar
  • Tırnak yeme ya da parmak emme gibi alışkanlıklar
  • Diş, doku ve dişeti hastalıkları

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH