Tel Tedavisi Kontrolleri Önemi Nedir?

Diş yapısında sorun bulunan ya da çenesinin pozisyonunda problemler olan ortodonti hastalarına uzman diş hekimleri genellikle tel tedavisi önermektedir. Tel tedavisi gören ortodonti hastalarının tedaviden en iyi sonucu alabilmeleri ve tedavinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için almaları gereken bazı sorumluluklar vardır. Bunlar arasında en önemlileri diş ve diş tellerinin bakımı ve temizliği, tel tedavisi sırasında beslenme ve tel tedavisi kontrolleri yer almaktadır. Diş tellerinin temizliği ve bakımı hastanın aksatmadan düzenli olarak yapması gereken bir işlemdir. Tedavi sırasında beslenme ise tellerin zarar görmeden yemek yemeyi sağlayan yöntemlerdir. Bunların dışında tedavi sırasında düzenli bir şekilde kontrollere gitmek tedavinin düzgün ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

Tel Tedavisi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Tel tedavisi sırasında diş ve tellerin bakımı ve beslenmeden sonra bir diğer önem verilmesi gereken konu Antalya tel tedavisi kontrolleri konusudur. Tel tedavisi gören ortodonti hastası düzenli olarak diş hekimini kontrol için ziyaret etmelidir. Bu kontroller sırasında uzman diş hekimleri tedavinin gidişatını inceler. Bunun yanında diş telleri ile ilgili yapılması gereken değişikler varsa onları yapar. Hastanın diş ve diş teli bakım ve temizliğini düzgün bir şekilde yapıp yapmadığını kontrol eder. Gerekli durumlarda hastalara temizlik, bakım ve beslenme konusunda bilgiler ve öneriler verebilir. Bu nedenlerden dolayı tel tedavisi sırasında doktor kontrolleri büyük önem taşımaktadır.

Tel Tedavisi Kontrolleri Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Ortodonti hastalarının gördükleri tel tedavilerinin sağlıklı bir şekilde yapılması ve sorunsuzca tamamlanabilmesi için tedavi sırasında tel tedavisi kontrolleri işleminin aksatılmadan yapılması oldukça önemli bir konudur. Bu durumda tel tedavisi gören ortodonti hastaları bu kontrollerin ne sıklıkta yapılması gerektiğini merak edebilirler. Diş hekimlerinin tedavinin gidişatı ile ilgili fikrine bağlı olarak kontroller iki haftada bir ya da ayda bir şeklinde düzenlenebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda ise bu kontrollerin sıklığı arttırılabilir ya da azaltılabilir. Hastalara düşen görev ise bu kontrolleri aksatmadan yaptırmak ve diş hekiminin bakım, temizlik ve beslenme konularında verdiği önerileri dikkate almaktır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH