Şeffaf Diş Teli Fiyatları

İnsanlar dişlerindeki çarpıklık sebebiyle gülüşlerini saklamak zorunda hissederler. Dişlerdeki şekil ve konum bozukluğu, kişilerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple, insanlar dişlerinin konum bozukluğu için diş hekimine başvururlar. Dişlerin konum bozukluğu tedavisini yapan branş, ortodonti branşıdır ve bu alanda çalışan hekime de ortodontist denilir. Dişlerin düzeltilmesi için diş teli kullanılır. Yıllar önce diş tellerinin görünümü, insanları rahatsız ediyor, diş telinin hoş olmayan görüntüsü yerine, çarpık dişlerle yaşamaya devam ediyorlardı.

Ancak teknolojisinin gelişmesiyle beraber, diş telinin görünümü çok daha estetik bir hale getirilebilmiştir. Şeffaf diş teli ya da renkli braketler, diş teli takma konusunda tereddüt yaşayan kişileri ikna etmeyi başarmıştır. Özellikle gençler diş telleriyle rengarenk braketlerle adeta kendi tarzlarını, farklarını yansıtarak tel tedavisi süreçlerini sürdürüyorlar. Diş teli tedavisinin yaygınlaşması ile birlikte, insanlar bu konu hakkında çok daha fazla konuşmaya ve bu konuyu çok daha fazla araştırmaya başlamışlardır. Şeffaf diş teli, diş telinin estetik bir görünüm kazanmasını sağlamıştır.

Ayrıca, renkli braketler başta gençler olmak üzere herkesin diş teline olan ön yargısını ortadan kaldırmıştır. Bu noktada insanlar, diş telinin ağızda ne kadar kalacağını, diş telinin ağrı yapıp yapmayacağını merak ediyorlar. Ayrıca diş lastiklerinin nasıl kullanılacağı konusu da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu yazımızda, diş teli tedavisi hakkında merak edilen soruları yanıtlamayı amaçlıyoruz.

Diş Teli Ne Kadar Kalır?

Çarpık dişlerin düzeltilmesi için diş teli tedavisi uygulanır. Bu tedavinin birkaç aşaması vardır.

İlk aşamada hekim hastanın ağız yapısını inceler, röntgenin alır. Bu tedavinin yol haritasını belirlemektedir. Diş teli tedavisine başlanan hasta, 4 ile 8 haftada bir doktor tarafından kontrole çağrılır. Bununla birlikte bazı özel durumlarda, randevu aralıkları daha sık olarak ayarlanır.

Diş teli tedavisi yaptırmayı düşünen kişiler için diş teli ne kadar kalır sorusu en fazla merak edilen sorudur. Ortalama tedavi süresi, 1,5 yıl olmakla birlikte, 1 yılda tedavisi biten hastalar olduğu gibi, tedavisi 2,5 yıl devam eden hastalar da vardır. Tedavi süresini belirleyen bazı koşullar vardır.

  • Hastanın yaşı
  • Hastadaki problemin derecesi
  • Yapılacak olan tedavinin tekniği
  • Diş telinin kullanıldığı süre boyunca ağız bakımının doğru şekilde yapılıyor olması
  • Hastanın, braketleri veya telleri sık sık kırmaması
  • Hastanın, Aparey, lastik gibi aparatları düzgün bir biçimde kullanması

Tedavi süresini belirleyen faktörlerdir. Bu faktörlerin içerisinde, hastanın değiştirebileceği faktörler vardır. Hastanın, uyumlu bir hasta olması, randevularını aksatmaması ve ağız bakımını düzenli olarak yapması, diş teli tedavisini kısaltan etkenlerdir. Hasta- hekim uyumu ve iş birliği tedavinin verimini şüphesiz artıracaktır.

Diş Teli Ağrısı Nasıl Geçer?

Teknolojinin gelişmesi ile çok daha estetik bir görüntü sunan diş teli modelleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sebeple diş teli tedavisi giderek yaygınlık kazanmıştır. Diş telinin görünümü daha estetik olsa da hastaların veya diş teli taktırmak isteyen kişilerin bu kez de diş teli ağrısı nasıl geçer konusu kafalarına takılıyor. Esasında diş teli çok fazla ağrı veren bir tedavi değildir. Bununla beraber, alışma sürecinde bir miktar ağrı vermektedir. Diş teline alışma süresi, ortalama 10 gündür. Bu 10 günlük sürede, bazı hastalar için zor, bazıları için çok daha kolay geçiyor. Bu ise hastaların hassasiyetleri veya ağız yapılarıyla alakalı bir durumdur. Öte yandan hastaları zorlayan bir başka durum, hekimin diş tellerini belirli aralıklarla sıklaştırmasıdır. Hastaların bu randevular sonrası hassasiyetleri artar ve birkaç gün ağrı çekebilirler.

Hekimler, hastalarına, ağrı süresinde, katı ve sert gıdalar yerine çorba içip, püre yenmesini tavsiye etmektedir. Bu ağrıların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği durumlarda ise ağrı kesici tedavisi işlevseldir. Ancak genelde ağrı bu düzeyde ve uzun süreli olmaz.

Diş Teli Lastiği Nasıl Takılır?

Diş teli tedavisinin çeşitli aşamaları vardır. Tedavinin son aşamasına gelindiğinde diş teli lastiği nasıl takılır sorusu anlamlıdır. Ancak öncelikle diş lastiğinin neden kullanıldığına bakmak gerekir. Diş teli farklı kalınlıklara sahip olan bir aparattır. Ortodontik tedavilerin son aşamasında, dişlerin istenen yönde hareketi için kullanılır. Dişler arasındaki ilişkinin olması gerektiği gibi olmasını sağlamak maksadıyla kullanılan diş telleri, hekimin belirlediği süreler dahilinde kullanılmalıdır. Diş lastiği kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken faktörler;

  • Hekimin belirlediği sürelerde kullanımı önemlidir
  • Hekimin belirlediği kalınlıktaki lastik kullanılmaktadır
  • Diş lastiği, yemek süresi dışında dişlerde kalmalıdır
  • Diş lastikleri 24 saatte bir değiştirilmelidir

Diş lastiklerinin nasıl takılacağını hekim tarif edecektir, hasta hekimin tarif ettiği şekilde diş lastiğini kullanmalıdır. Diş lastiği gerekli kalınlıkta olmaz ve gerektiği şekilde kullanılmaz ise, diş hareketleri istendiği gibi olmaz. Hasta diş lastiğini ilk kullandığı anda biraz hassasiyet yaşayabilir. Ancak mutlaka lastikleri kullanmaya devam etmelidir. Bu hassasiyet bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH