Sağlıklı Diş Eti Görünümü ve Diş Eti Yaraları Tedavisi

Diş eti sağlıklı formunda iken sıkı kıvamlı, mat pembe renkli, yüzeyi portakal kabuğuna benzer şekilde pütürlü bir dokudur. Sağlıklıyken diş etinde kızarıklık, şişlik ya da kanama problemi olmaz. Ancak çeşitli nedenlerle diş etlerinde yara, şişlik ya da kanama gibi problemler ortaya çıktığında, periodontal hastalıkla olarak ifade edilen bu sorunların giderilmesi ve diş eti yaraları tedavisi için hekime başvurma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Periodontal hastalıkların kaynağı, diş ve diş eti arasındaki diş eti oluğu denilen ve yaklaşık 1-1,5 mm boyutundaki aralıktır.

Periodontal Problemlerin Nedenleri ve Diş Eti Yaraları Tedavisi

Antalya diş eti tedavisi için öncelikle bilinmesi gereken husus, bu yaraların hangi sebeple ortaya çıktığıdır. Kaynak doğru tespit edildiği takdirde bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavilerle diş eti yaralarından kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır. Diş eti yaralarının kaynaklarından biri ağız içi hijyenin yeterli ölçüde gerçekleştirilmemesidir. Yeterli sıklıkta ve düzgün fırçalanmayan dişlerde biriken yiyecek artıklarına bağlı olarak plak oluşumu hızlanmaktadır. Bu bakteri plakları da hem diş etinde iltihaplanmaya hem de diş çürüklerine yol açmaktadır. Bunun dışında, şeker hastalığı, kötü beslenme, ilaç kullanımı, sigara, hormonal değişiklikler, stres, genetik yatkınlık, hatalı diş tedavileri ile diş sıkma ve gıcırdatma sorunları da diş etinde problem oluşmasına yol açabilir.

Diş Eti Yaraları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti yaraları tedavisi için hastalığın çeşidi ve seyri önemlidir. İlk aşamada ağız hijyenine dikkat edilmesi, bakteri plakları ve diştaşlarının temizlenmesi yeterli olabilir. İleri aşamalarda ise kök yüzeyinin düzeltilmesi, flap operasyonları, diş eti altı küretaj gibi uygulamalar gerekli olabilir. Diş eti yaraları hatalı diş tedavilerinden kaynaklanıyorsa kron ve köprülerin düzeltilmesi ile birlikte sorun ortadan kalkabilir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH