ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik Restorasyonlar:
Porselen Laminate Venerler (Yaprak Porselenler):

Protezler & Estetik Diş Hekimliği: Dişlerin sadece ön yüzeylerinden minimum zararla yaklaşık 0.3-0.7 mm’ lik aşındırmalar yapılır ve yaprak şeklindeki ince tabaka, yarı geçirgen porselen dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Özellikle beyazlatma ile başarılı sonuç alınamamış diş renklenmelerinde, diş aralıklarının kapatılmasında, kırık veya aşınmış dişlerin estetik tedavilerinde tercih edilebilir. Laminate vener kaplamalar belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla da kullanılır.

LAMİNATE VENERLERİN ÖMRÜ

İyi bir ağız bakımıyla yıllarca ağızda kalabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu sert gıdaları direkt ısırmaktan kaçınmaktır.

KURONLAR

Kuron, Hasarlı bir dişi estetik ve fonksiyon görür hale getirmek için kullanılan kaplamalardır. Özellikle diş desteği zayıf dişlerin kırılmasını önlemek amaçlı, şekil ve renk bozukluğu olan dişlerde estetik olarak kullanılmasının yanında implant üstü yapı olarak ta kullanılmaktadır.

KURON KAPLAMALARDA KULLANILAN MALZEMELER

Kuronlar çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bunlar; altın, porselen (seramik), akrilik, kompozit ve son yıllarda estetik olarak ilgi gören zirkonyumdur.

 

Zirkonyum Dişler

Zirkonyum malzemesi metal alt yapıya yakın sağlamlık gösterebilen materyallerdir. 900 Mpa dirence sahip olmasının yanında en önemli avantajı ışık geçirgenliği özelliği ile doğal diş görüntüsünün yakalanabilmesidir. Doku uyumu ile metal alt yapılar gibi diş etine gri yansıma yapmadığı için tercih edilir.
Tek diş uygulamalarında bile komşu doğal diş ile ayırt edilemeyecek biçimde yapılabilir. Ok işareti ile gösterilen zirkon kaplama tek diş uygulamasıdır.

 

FULL KURONLARIN AVANTAJLARI NELERDiR?

Kuronlarda görüntüyü estetik uyumu etkileyen önemli unsur ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişlerde olan derinlik ve canlılık, ışığı geçirdikleri için sağlanır. Metal desteksiz porselen kuronlarda, ışık geçirme özellikleri sayesinde doğallık yakalanır.

Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılır. Tamamen porselen kaplamalar mekanik ve kimyasal olarak dişe bağlanır. Bu yüzden full porselenlerin tutuculuğu çok daha iyidir.

Nadirde olsa alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.)alerji riski olmaktadır. Bu durumda full porselenler tercih edilir.

Diş eti çekilmesinde kuron diş eti uyumu metal destekli porselenlerde kötü görüntü oluştururken full porselenlerde bu görüntü oluşmaz.

KURON VE KÖPRÜLER
Diş Eksiklerinin Tedavisi:

Herhangi bir nedenle diş kaybı oluşursa oluşan boşlukların biran önce tamamlanması gerekir. Aksi takdirde komşu dişler bu boşluklara doğru hareket eder ve uygun protez yapımını imkansız hale getirebilir. Bu durumlarda ortodontik tedavi yardımıyla boşlukların tekrar düzenlenmesi gerekir. Diş eksiklikleri tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılabilir:

Sabit Protezler: Sabit protezler hasta tarafından takıp çıkarılamayan protezlerdir. Diş boşluğuna komşu dişler prepare edilerek (küçültülerek) destek görevi görür ve köprü adını verdiğimiz protezler ağızda işlem görmüş dişlere özel yapıştırıcılar ile sabitlenir. Son yıllarda özellikle ön diş restorasyonların da zirkonyum tercih edilip çok daha estetik sonuçlar alınabilmektedir.

Hareketli Protezler: Hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Eğer, çok sayıda diş eksikliği mevcutsa ve yeterli kemik desteği yoksa veya diş kavsinde son dişler mevcut değilse tercih edilir.

Tam Protezler: Ağızda bütün dişlerin olmaması durumunda yapılan protezlerdir.

Bölümlü Protezler: Ağızda bir kısım dişlerin mevcut olduğu durumlarda yapılır. Ağızda kalan dişlerden kancalar yarımı ile destek alınır. Eğer kancaların görünmesi istenmiyorsa çıtçıtlı protez olarak adlandırılan hassas tutuculu protezler tercih edilir.

 

HAREKETLİ PROTEZLERDE TEMİZLİK NASIL OLMALI

Öncelikle yemeklerden sonra mutlaka protez çıkartılıp yıkanmalı,gıda artıkları temizlenmeli.

Düzenli olarak özellikle yatmadan önce protezler diş fırçası ile fırçalanmalı.Bu işlem uygulanırken diş macunu ve özel protez bakım ürünleri kullanılabilir.

Kesinlikle kimyasal (çamaşırsuyu gibİ)ve aşındırıcı ürünler kullanılmamalıdır.Sağlık açısından son derece tehlikelidir.Protezin yapısını bozar aşındırarak protez yüzeyi çizilir ve renklenmeler başlar.

Protezın tüm yüzeyi temizlenmelidir.