retansiyon süreci

Ortodonti’de pekiştirme tedavisi (Retansiyon)

Ortodonti, doğru konumlanmamış ve çapraşık dişlerin uyumlu hale gelmesini sağlayan, bu duruma engel olan ve tedavisini gerçekleştiren diş hekimliği uzmanlığıdır.

Ortodontik problemlerde hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi süreci başlatılabilir. Yetişkin olmayan bireylerde alt-üst çene yapısı problemlerinde ortodontik teknikler kullanılarak tedavi yapılması mümkündür. Yetişkin bireylerde hasta tedavisi ortodonti ve cerrahi operasyon ile yapılır.

Alt-üst çene bozukluğuna sebep olan etmenler; emzik biberon kullanımı, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıklar, dilin yapısal alanda olması gerekenden daha büyük olması, çekilen dişlerin arasında boşlukların olması gibi durumlar etkili olabilmektedir. Çenenin küçük olması dişlerin çeneye sığmaması sonucunda da çarpık dişler oluşmakta ve tedavi gerektiren durumlar ortaya çıkmaktadır.

Zamansız süt dişi kayıpları da çarpık dişlerin oluşmasında etkendir.

Ortodonti Tedavisi Gerekliliği

İlerleyen zamanlarda oluşabilecek diş eti rahatsızlıklarının, çene eklemleri problemlerinin, konuşma bozukluklarının önüne geçebilmek ve hastanın estetik kaygılarının sonlandırılması açısından bu problemlerin giderilmesi gerekmektedir.

Pekiştirme Tedavisi (Retansiyon)

pekiştirme retansiyon

Dişler çeneye esnek liflerle tutunur. Ortodontik tedavi sonunda liflerde gerilmeler meydana gelir. Tedavi sonrasında gergin kalan elastik lifler sertleşmemiş dişleri tekrar harekete geçirmeye çalışır. Bu süreçte ortodontik tedavide dişleri sabit tutma işine pekiştirme tedavisi denmektedir.

Pekiştirme tedavisi ortodonti tedavisi gören her hasta için gerekli bir aşamadır. Çünkü dişler ortodonti tedavisinden önceki konumlarına dönmeye çalışacaktır. Bu nedenle tedavi uzman tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Eğer gerekli kontroller sağlanmaz ve pekiştirme tedavisi yapılmaz ise dişler eski halini alır ve ortodonti tedavi başarısız olur. Bu nedenle hastalar uzman kontrollerine devam etmeli tedavinin başarılı bir süreçte işlemesi için uzman işbirliğiyle pekiştirme tedavisine gerekli özeni göstermelidir.

Retansiyon tedavisinde hastanın durumuna ve uzmanın tercihine göre çeşitli apareyler tercih edilmektedir. Bunları sırasıyla inceleyecek olursak:

Sabit retansiyon Apereyi; Genellikle alt-üst kesme dişlerde ince teller kullanılarak yürütülen bu tedavide ağızdaki teller belirlenen süre içerisinde ağızda kalır. Bu süreçte gerekli ortodonti kontrolleri yapılarak tedavi süreci devam ettirilir.

Essix (Şeffaf Pekiştirme Apareyi) de kullanılmaktadır. Bu aparey dişleri çepeçevre saran, sert saydam takılıp çıkarılabilen bir apareydir. Dişlerin durumuna göre kullanım şekli ve süresi yine uzman tarafından belirlenir. Konuşmada, jest ve mimiklerde belli olmadığı için estetik açıdan tatmin edici bir görüntü sağlamaktadır.

Bir başka tedavi yöntemi olarak:

Hareketli (Hawley) ise Pekiştirme tedavisinde kullanılan takılıp çıkarılabilen bir apareydir. Tutucu unsurlar isepaslanmaz çelikten oluşur, orta kısım ise akrilikten oluşmaktadır.

Retansiyon Tedavi Sürecinde Ağız Diş Hijyeni

Ortodonti tedavi sırasında ağız hijyeni çok önemlidir. Pekiştirme tedavisi görmeyen bireyler dişlerini günde iki kez fırçalar ve bu yeterli bir sayıdır fakat ortodonti tedavisi gören hastaların ağız sağlıklarını korumaları ve tedaviyi başarılı bir şekilde yürütebilmeleri için dişlerini her yemekten sonra fırçalamaları gerekmektedir. Bununla beraber ağız gargarası yapmak da gerekmektedir.

Apareyin Korunması ve Saklanması

Apareyi takılmadığı zaman uzman kontrolü ve tavsiyesi dahilinde koruma aparatı içerisinde muhafaza edilmelidir. Bu şekilde zarar görmesinin ve kaybolmasının önüne geçilmiş olacaktır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH