Ortodontide Diş Hareketi

Kuvvet uygulanmasını takiben diş ilk olarak, saniyeden daha kısa bir süre içerisinde, diş ve kemik arasında bulunan elastik destek dokusu içinde hareket eder. Normal bir diş destek dokusu kökün bütün yüzeylerinde 0.5 mm kalınlığındadır. Diş destek dokusundaki sıvı kısımlar gelen kuvvetin sönümlenmesinde önemli rol oynarlar. Dişin yer değiştirme kapasitesi aynı bireyde bile değişkenlik gösterebilir. İkinci aşamada diş hareketi gözlenmez ve duraklama perioduna girilir. Duraklama safhasının erişkinlerde çocuklara göre daha uzun sürdüğü, ancak diş kemik içinde hareket etmeye başladıktan sonra hareket hızının artan yaşla değişmediği bildirilmiştir. Bu aşamadan sonra ivmelenme safhası başlar. Kuvvetin büyüklüğü diş hareketini direk olarak etkiler. Eskiden olduğu gibi köpek dişlerini hareket ettirmek için 100 gr’dan fazla kuvvet verildiğinde diş hareketinden önce 21 günlük bir duraklama dönemi olduğu saptanmıştır. Daha düşük kuvvetler ise, belirgin bir duraklama dönemi olmadan dişin hareket etmesine izin verir.

BU YÜZDEN DİŞ HAREKETİ DAHA HIZLI OLUR DİYE DÜŞÜNEREK BAZI HASTALAR KENDİLERİNE VERİLEN LASTİKLERİ BİR YERİNE İKİ ADET TAKMAKTADIR. BU DURUM DİŞ HAREKETİNDE GECİKMEYE NEDEN OLARAK TEDAVİ SÜRESİNİ UZATMAKTADIR!
Diş hareketinde kuvvet büyüklüğünün yanı sıra kuvvet süresi de büyük önem taşır. Hatta hafif ancak sürekli kuvvetler daha fazla diş hareketi oluşturur. BU NEDENLE HASTALARIN LASTİK TAKMA SÜRELERİ KONUSUNDA HEKİMİN ÖNERİLERİNE UYMALARI GEREKMEKTEDİR. Her dişin hareketi için uygun bir kuvvet büyüklüğü vardır. Kuvvetin çok hafif olması da diş hareketini uzatacaktır. Yapılan bir çalışmada gündüz uygulanan kuvvetlerin gece uygulanan kuvvetlere oranla dişte iki kat fazla hareket meydana getirdiği bildirilmiştir. Diş hareketi sırasında baskı altında kalan kemikte yıkım meydana gelirken, gerilim tarafındaki kemikte yapım meydana gelir. Yapım tarafındaki kemik başlangıçta yumuşaktır ve organize olup sert hale gelmesi 6 ayı bulabilir. Bu yüzden de ortodontik tedavi sonrasında düzelen dişlerin hızlıca bozulmaması için ilk 6 ay çok önemlidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH